Köşe Yazıları Sağlık

ERGONOMİ – 1

ERGONOMİ – 1
Gökkuşağı Köşesi Banner

Patronlar yapılan işten maksimum verim almak isterler. Personellerinin hasta olmasını istemezler çünkü bu durum ciddi bir işgücü kaybına ve üretkenliğin azalmasına sebep olur.

İşgücü kaybına yol açan en önemli rahatsızlıklar arasında bel ve boyun ağrısı ile sırt ağrıları gelir. Bunda da insanların çalışma ortamları önemli rol oynar. İş yeri ortamının sağlıksız oluşu, kişiye uygun olmaması bunda etkendir. İşte burada ergonomi kavramı ve ergonomi bilimi devreye girerek önem kazanır.

Ergonomi: Kişilerin çalışma ve yaşama ortamlarının en uygun, en sağlıklı ve konforlu hale getirilmesidir. Ergonomide amaç; kaza ve yaralanmaları önlemek, yorgunluğu ve insan vücudunun aşırı kullanımını, işe devamsızlığı, zaman kaybını, kaza ve rahatsızlıklara bağlı tazminatları en alt düzeye indirmek, verimliliği, kaliteyi, güvenliği, konforu ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmaktır.

Uygun olmayan çalışma koşulları ve yeteri miktarda dinlenmenin sağlanmadığı durumlarda kas iskelet sisteminde ve gözlerde sorunlar ortaya çıkar.

Vücudumuz sürekli olarak konforu arar ve bu konforu elde etmek için de mümkün olduğunca az enerji harcamak ister. Az enerji ile maksimum konforu sağladığında da sağlıklı olur.

Vücudumuz, konforu bozulduğunda tekrar bu konforu arama yoluna gider. Konforuna ulaşmak için maksimum enerji kullanması gerekse de onu gerçekleştirir. Maksimum enerji ile konfora ulaşmaya çalıştığı zamanda omurga hastalıkları ve sırt ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

İş yerinde her şeyden önce çalışan personelin sağlıklı olması ve motivasyonu önemlidir. Sağlıklı ve mutlu personelden verimli bir çalışma bekleyebiliriz.

İnsanlar, eve ve uykuya ayırdığı zamandan daha fazlasını işyerlerine ayırırlar. Dolayısı ile iş yerindeki konforları önem kazanmaktadır.

Ofisteki çalışma ortamı eklemler, kaslar ve postür üzerinde doğrudan etkilidir. Bütün gün ofis ortamındaki yanlış duruş pozisyonumuzun zamanla ciddi eklem ve kas hastalıklarına yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Masa ve bilgisayar başında uzun süre çalışanlarda gün sonunda boyun, omuz, el bileği, sırt bölgesinde ağrı, hareket kısıtlılığı ve uyuşma gibi yakınmalar sık görülür. İş başarısını ve performansı düşüren bu durum bazı ergonomi kurallarının uygulanması ile en aza düşürülebilir.

Sağlıklı günler.

Fzt. Dursun SUMER 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL