Dünya

Ekrem İmamoğlu, Glasgow’da düzenlenen COP26 Zirvesi’ne davet edildi

Ekrem İmamoğlu, Glasgow’da düzenlenen COP26 Zirvesi’ne davet edildi
Gökkuşağı Köşesi Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in düzenlediği Dünya İklim Zirvesi’ne (COP26) katılması beklenirken Türkiye’ye dönmüştü. Zirveye, Türkiye’den İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde Glasgow’da düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’ne katılacak. İBB Basın sözcüsü, Murat Ongun’un Twitter hesabından paylaştığı bilgiye göre; İmamoğlu, BM ve C40’ın davetlisi olarak 2 ayrı panelde konuşarak İstanbul’u temsil edecek.

Fosil yakıtlardan vazgeçmeleri ve küresel ısınmayı dengelemeleri gibi konularda dünya liderlerine baskı görevi üstlenmesi beklenen, Birleşmiş Milletler’in düzenlediği  Dünya İklim Zirvesi (COP26) İskoçya’nın Glasgow kentinde başladı.

Geçen yıl pandemi koşulları nedeniyle ertelenen zirve bu sene 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Liderlerin ve diplomatların katıldığı zirvede iklimdeki tehlikeli değişikliği yavaşlatmak için anlaşmalar konuşuluyor.

İMAMOĞLU ZİRVEYE KATILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun’un sosyal medyadan yaptığı paylaşıma göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, COP26 İklim Zirvesi’nde, BM ve C40’ın davetlisi olarak 2 ayrı panelde konuşacak.

Ongun paylaşımında, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğinde Glasgow’da düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nde, BM ve C40’ın davetlisi olarak 2 ayrı panelde konuşarak İstanbul’u temsil edecek” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN HAREKET ETMESİ BEKLENİYORDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi’nin ardından Glasgow’daki iklim zirvesine hareket etmesi beklenirken, Türkiye’ye geri dönmüştü.

Konuyla ilgili konuşan Erdoğan, Glasgow’daki zirveye neden katılmadığı ile ilgili olarak, “Güvenlik taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik” ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL