Köşe Yazıları

Kaptanla Konuşmalar-6 “DÜŞ BAHÇESİNDE İNTİHAR”

Kaptanla Konuşmalar-6 “DÜŞ BAHÇESİNDE İNTİHAR”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Sana da böyle oluyor mu kaptan: Mesala film izliyorsun en güzel yerinde elektrik gidiyor ya da çocuksun, uçurtmanla hayaller kuruyorsun ve pat uçurtman tellere takılıyor. Öylece çaresizce bakıyorsun, orada işte biliyorsun ama dokunamıyorsun. Ben hep ‘kaçan uçurtmaların, yarım kalan filmlerin’ adamı oldum mesala. Bu yüzden belki artık şiir yazamıyorum. İçime sinmiyor kaptan. Hem anlatsam kim anlayacak ki? Onlar hiç cami avlusuna bırakılan bir piç gibi hissettiler mi? Ya da bir sabah yanında yatan kadınla hayal kuramamak ne demek biliyorlar mı? Ben yoruldum artık kaptan. ‘Düşlerimden düşmekten, düş bahçesinde ki intiharlarımdan ve en çok da kaçan uçurtmalarımdan.’ 

-Pes etmemek lazım oğlum.

-Pes etmek için yaşamak lazım. Sence ben yaşıyor muyum? Kaç gusül arıtabilir kirlenmiş bu bedenimi? Kaç yamalı tövbe affettirir günahlarımı ya da kaç çocuğu sevindirsem kabul olur dileklerim?

-Bilemedim ki evladım…

-Bilemezsin kaptan, bilemezsin. Hepimiz her günü bilmeden yaşıyoruz ama ben biliyorum artık. Her gün bir önceki günden daha beter, daha kötü ve daha yalnız. Geçen gün bir kadınla uyudum çok yalnızdım mesela.

-İnsan bir kadınla uyurken nasıl yalnız kalır evladım?

-Onunla ilgili yarınları düşleyemeyince kalıyorsun kaptan. Ben artık düş kurmak istiyorum. Düşmeden, mutluluk naraları atarak. Ben artık bahtım gibi kara olan gri bir şehirde yaşamak istiyorum kaptan, en azından kendimi yalnız hissetmem bakarım şehre sonra dönüp derim ki:

“Ey koca şehir, gri şehir ben de senin kadar yalnızım. Kabul et kadehimi sana kaldırayım ve gül yüzüme, kendi rengimi bulayım… Bu grilikten sıkıldım!”

Öpüyorum kaptan, öpüyorum… Rengarenk düşlerinden.

Mehmet YEL

Yarım kalanlara

Kaptanla konuşmalar – 6

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL