Genel Gündem Kültür-Sanat Yaşam

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ EKİMİN İLK HAFTASI ŞİLE’DE KUTLANACAK

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ EKİMİN İLK HAFTASI ŞİLE’DE KUTLANACAK
Gökkuşağı Köşesi Banner

1991 Yılından beri ekimin ilk hafta sonu “Dünya Yürüyüş Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl Karadeniz Bölgesi’nde Ekoturizm ağının geliştirilmesi projesi kapsamında Şile Kaymakamlığı da 2 Ekim’de Şile Sarıkavak Kalesi Doğa Yürüyüşü Şenliği düzenliyor.

Şile’de 2 Ekim’de düzenlenecek olan Şile Sarıkavak Kalesi Doğa Yürüyüşü Şenliği, Avrupa Birliği Karadeniz Sınır ötesi İş birliği 2014-2020 programı tarafından desteklenen ve Şile Kaymakamlığı liderliğinde yürütülen ECOTOUR-NET isimli proje kapsamında gerçekleşecek. Projenin genel hedefi; program bölgesinde doğal ve kültürel kaynakların koruma kullanma dengesi gözetilerek ekoturizmin geliştirilmesi, çeşitlendirilmesi ve dezavantajlı grupların turizm gelirlerinden daha fazla pay almalarına katkı sağlamak. Şile Kaymakamlığı’nın lider kurum olduğu projede Byala Belediyesi (Bulgaristan), İskeçe/Xanthi Belediyesi (Yunanistan), Zaporizhzhya Bölgesel Kalkınma Ajansı (Ukrayna) ve Kafkas Çevre Vakfı (Gürcistan) proje ortakları olarak görev yapıyor.

İki buçuk yıl süren ECOTOUR-NET projesi ile Karadeniz Bölgesi’ne gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlayan ekoturizmin bölgenin yüksek potansiyeli ile doğru orantılı olarak geliştirilmesi hedeflendi.  Proje ile bölgenin doğal ve kültürel potansiyeli ortaya çıkarılarak ziyaretçiler için belirli ekoturizm parkur ve lokasyonları belirlendi.

Hazırlanan gezi rehberi, parkur haritaları ve bilgilendirici filmler ile bölgenin tanıtımı yapılacak.

Proje kapsamında Şile çevresinde 2 bisiklet ve 2 yürüyüş parkuru için yön tabelaları ve bilgi panoları, 2 kuş gözlem kulesi, 6 takım rekreasyon mobilyası, 10 foto bank ve 2 yerel üretici stant alanı uzmanlar tarafından belirlenen noktalara kuruldu. 2 Ekim’de düzenlenen şenlikte başta Sarıkavak Kalesi Yürüyüş Parkuru olmak üzere diğer parkur ve lokasyonların da tanıtımı yapılacak ve Sarıkavak Kalesi parkuru yürünecek. Yürüyüş, İstanbul Doğa Sporları Kulübü rehberliğinde 200’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleşecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL