Köşe Yazıları

DOĞRU!

DOĞRU!
Gökkuşağı Köşesi Banner

Türk Dil Kurumunun sözlüğünde “doğru” kelimesinin on değişik anlamı olduğunu biliyor muydunuz? Tanımı bu kadar çeşitli olan bir kelimeden net sonuçlar doğuracak eylemler beklediğimiz de diğer bir gerçek ancak, doğruluk temelinde sorulan birçok sorunun cevabı hiç de beklediğimiz netlikte olmuyor çoğu zaman. Örneğin “Doğru insan nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabını etkileyen, kültürel değerlerden tutun, soruya cevap veren kişilerin dünya görüşüne kadar uzanan değişken varken, evrensel bir doğrudan söz etmek her zaman ne kadar mümkün? Düşünün, doğru olduğu düşünülerek anayasa metniyle kayıt altına alınmış birçok konuda, farklı düşünen gruplar ve haliyle uygulamalar ortaya çıkıyor ve bütün bunlar siyasi ya da hukuki çevreler tarafından tartışılıyor ancak, çoğunlukla ortak bir doğruya ulaşılamıyor, neden?

Diğer yandan, örneğin Adolf Hitler, kendisi ve başında olduğu Nazi rejimi için doğru şeyler yapacağına inanarak çıktığı yolda yaklaşık 6 milyon insanı katleden, birçoğunu yerinden yurdundan eden bir diktatör, bir cani olarak tarihe kaydedildi. Her ne kadar bu konuda resmi kayıtlarda ülkeler arası bir konsensüs sağlanmış olsa da bugünlerde Almanya’da ortaya çıkan çeşitli saldırı ve uygulamaları “Nazi Almanya’sı Hortladı” başlığıyla duyuran haber mecraları mevcut. Konu ve olaylar incelendiğinde de ortaya çıkan tablonun o dönemi anımsattığı gerçeği de yadsınamaz.

Aslında bu kadar küresel örneklere de gerek yok, ikili ilişkilerimizde sıkça karşı karşıya kaldığımız anlaşmazlıklar da doğrularımızın farklı olmasından kaynaklı değil mi? Elbette burada ‘’Doğru’’ kelimesini orijinal haliyle kullandığımız yönündeki değerlendirme yerinde olmayabilir, içinde biraz çıkar da var fakat bizler bunun ne kadar farkındayız, o sadece bizim saf doğrumuz değil mi? Peki tarih, birilerinin doğrusuyla başlayan olaylarla ortaya çıkmadı mı? Matematik ve felsefe alanlarında da karşılığı olan, Descartes’in üzerine kafa yorup “En çok faydayı sağlayan şey” dediği bu kavramdan ortak bir karar çıkartmak ne derece mümkün?

İşin özüne yoğunlaşacak olursak, toplumsal yaşam içerisinde bir doğrudan bahsetmek, bunu toplumun bütün bireylerine gönüllü olarak kabul ettirmek çok da mümkün değil. Asgari müşterekte ortak bir hayatı birlikte idame ettirmek için kabul edilen ve uygulanan yazılı metinler dışında, doğruluğu her türlü tartışmaya açık olan kavram ve değerlerin bizleri karşı karşıya bıraktığı çıkmazlarında bocalarken, akıp gidiyor hayat, aklımızda aynı soruyla;

Doğru nedir?

İyi pazarlar.

CEM

Okuyun;
*Ayşe Umut-Etken Medya
*Ekşi Sözlük-Doğru Nedir? (başlık)
*Ahmet Ümit-Bab-ı Esrar
Dinleyin;
*Jack Savoretti-The Way You Said Goodby
*Şebnem Ferah-Sil Baştan
*Bülent Ortaçgil-Denize Doğru
İzleyin;
*La Casa De Papel (Son 5 bölüm)
*Kış Uykusu (Yerli Film)
*Kız Kardeşler (Yerli Film)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL