Köşe Yazıları

“Züb…… / Pardon, Ctrl+Z”

“Züb…… / Pardon, Ctrl+Z”
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Ne demiş ki?”

“Zübük, demiş.”

“E ama Zübükkk!”

***

Ah bu sosyal medya…

Her kötülüğün başı o sosyal medya platformları. Olmasa onlar yazar mıyız hiç? Döker miyiz içimizi? Yok kardeşim, yok… Sesimizi bile çıkarmayız. Ama işte şeytan bir dürtüyor. “Yaz, yaz… Dök içini, çekinme” diye. Hal böyle olunca bazılarımız da ağzımıza geleni değil ama, aklımıza geleni yazmaktan çekinmiyoruz. Önce bir düşünüyoruz, eee yazdığımız kelime hakaret değil, suç değil… Yazıyoruz… Enter… Sonra öğreniyoruz ki: Yasak kardeşim, yasak. Bu kelime yasak!

Öğretmenmiş, yurt dışına çıkmak ve orada yaşamak istiyormuş. Çıkış yasağı getirmişler, ne ala… Sonra bir de öğretmenlikten almışlar. Neden? Çünkü Zübük… Zübük yazmış diye… Olayı duyduğumda verdiğim tepki ise: E ama Zübükkk!

Neydi Zübük?

İkinci adı ‘Kağnı Gölgesindeki İt’ olan Aziz Nesin’in 1961 yılında basılan romanının ve aynı zamanda da Kemal Sunal’ın başrolünü üstlendiği 1981 yılında vizyona giren filmin adı.

Neyi anlatıyordu?

Bir kasabada çevresinin saflığından yararlanarak belediye başkanlığına, ardından milletvekilliğine yükselen açıkgöz Zübükzade İbrahim Bey’in serüvenlerini. Komedi içerikli yani.

Peki, Zübük ne demekti?

– Halk arasında kişinin kendi çıkarlarını gözetebilmek adına her yolu mübah sayması anlamında kullanılan deyimlerden biridir. Kısa anlamıyla çıkarcı ve menfaatçi anlamına gelmektedir. –

Yahu ne alakası var canım şimdi Zübük kelimesinin yasaklı kelimeler arasında olmasının? Komik şeyler de mi söylemeyelim? Gülmeyelim mi biz? Eğlenmeyelim mi? Onu deme, bunu deme. Övün beni, sevin beni… Yazın bir kaç cümle isterseniz verin bize. Biz de yapalım: “Ctrl+Z”

Neyse, madem yasakZübük” kelimesi, biz de yazmayız zübük diye. Zübük de demeyiz kimseye. Mesela, masaya masa demeyiz, sandalyeye de sandalye. Ama şunu da iyi biliriz: masaya ne denir, sandalyeye ne? 

Hikâye bu kadar.

Sağlıcakla…

Gülcan PANDORA 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL