Köşe Yazıları

ÇOK ŞÜKÜR

ÇOK ŞÜKÜR
Gökkuşağı Köşesi Banner

Çocukluğumuzda biriktirdiğimiz her şeyin, hayatın ilerleyen yıllarında şekil değiştirip yeniden can acıtması da dünya gerçeği.

Aslında yaşadıklarımız, hayatımızdan geçerken yeni bir iz bırakmakla kalmıyor, şekil değiştirip bir zaman sonra karşımıza çıkıyor hem de hiç beklemediğimiz ve de istemediğimiz bir anda. Üstelik “Hayat böyle” deyip devam ediyoruz yolumuza; kayıplarımızla, kazançlarımızla, acılarımızla… Bu bile insan denen canlının aslında ne denli erdem sahibi olduğunu gösteriyor; isyan etmeden, sükunetle kabul ediyoruz geleni. Çok şükür!..

Bize öğretilen ve klişe olmaktan öteye geçemeyen her olayın doğru ya da yanlış olduğu yönündeki kararların, bir açıdan da doğruluğu ya da yanlışlığı da muamma. Kurulmuş, mevcut sistem içinde öğretilenler sistemin doğrusu mu evrensel doğru mu? Evrensellik de mevcut sistemin tanımı değil mi? Bunları sorgularken düştüğümüz çıkmazdan kurtulmak için elimize verilen şeker; çok şükür!.. Yeter mi?

Henüz birkaç aylıkken babası tarafından şiddet gören çocukla, “Baby Shower” kültüründe hayata gözlerini açan bir çocuğun aynı dünyada var olması gerçeğine baktığımızda, dünya hakkında makul ve pozitif bir karar vermek ne derece mümkün?

Aslında cevabı; doğduğumuz aileden, gördüğümüz eğitime, okuduğumuz kitaplardan, izlediğimiz filmlere kadar hayatımızı şekillendiren, bizi var eden, bizi ayakta tutan dünya görüşümüze göre karşılık bulan soru çok. Şiddet sarmalında büyüyen çocuğun da, baby shower kültüründe büyüyen çocuğun da bir cevabı var; biri tatminkar diğeri muamma…

Yine de: çok şükür!..

FELSEFE

Türk Dil Kurumu’nun yaptığı beş felsefe tanımından biri de “Varlığın ve bilginin bilimsel olarak araştırılması”dır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere felsefe, üzerinde çaba harcanması gereken bir alandır ve zordur ancak, kendi açımdan baktığımda dünya üzerinde olan biten her şeye bir anlam yüklemek, hatta yazının ilk bölümünde de ortaya çıkan çeşitli kaosları düzene sokmak adına başarılması gereken bir çabadır. Nitekim G. Deleuze ve F. Guattari’ nin ‘’Felsefe nedir?’’ konulu kitabının arka yüzünde, soruya dair aşağıdaki belirtilen şekilde bir açıklama yapılmıştır:

Başta, başlarken değil, sonda, biterken sorulan bir soru. Hem de iki kez: Bir yandan, filozofun ‘’geç vakitte, yaşlılıkla’’ sorduğu soru, öbür yandan, felsefenin sonuna erdiği yüzyılın ertesinde sorulan soru.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere kavramları anlamak, bilgiyi aramak ve dünyayı algılamak adına sürekli soru sormak, bulduğumuz cevaplar üzerine hayatı daha anlamlı kılmak, belki de manevi huzurumuz için elzem olan felsefe yolculuğudur aslolan. Bunun üzerine düşünün isterim.

İyi pazarlar.

CEM

Okuyun;

* G. Deleuze ve F. Guattari-felsefe nedir?

* İlke Olarak Yaşamak Üstüne Notlar ya da Mini-Etika-Ahmet Soysal

Dinleyin;

* Billie Eilish-Listen Before I Go

* Loner Deer-All We Need

İzleyin;

*Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?

*Beni Çok Sev

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL