Köşe Yazıları Sağlık

“ÇOCUK YETİŞTİRMEDE GEREKEN ÖNEMLİ UYGULAMALAR – 1”

“ÇOCUK YETİŞTİRMEDE GEREKEN ÖNEMLİ UYGULAMALAR – 1”
Gökkuşağı Köşesi Banner

1- En başta bilinmelidir ki her çocuk özeldir tekdir ve biriciktir. Öncelikle çocuğunuzu kendine özgü bağımsız bir birey olarak görün. Çocuğunuzu sizin istediğiniz gibi değil, kendi olduğu gibi kabul edin! Böylece çocuğun en iyi kişi yani kendisi olmasını sağlamış olursunuz.

2- Çocuğunuza sözlerinizle değil davranışlarınızla örnek olun! Bilin ki çocuklar sözlerden çok davranışlardan etkilenir.

3- Çocuğunuza sevgi dolu, değer veren, güven veren, anlayışlı ve hoşgörülü olun.

4- Çocuğunuza birebir “özel zaman” ayırın. Onunla ilgilenin, birlikte kaliteli zaman geçirin, paylaşın, oynayın, ortak faaliyetler yapın. Bu ona sevildiğini ve değerli olduğunu hissettirecektir.

5- Çocuğunuzu dinlerken onu “etkin dinleme” dediğimiz dinleme ile gerçekten dinleyin! Çocuğunuz dinlerken başka şeylerle meşgul olmayın yüzüne bakın, göz teması kurun ve aynı hizada olmaya dikkat edin. Onu önemsediğinizi ona hissettirin. Dinlendiğini düşünen çocuk kabul edildiğini ve sevildiğini düşünür.

6- Çocuğunuzu ilgilendiren kuralları onunla beraber koyun. Göreceksiniz ki birçok şey sorun olmadan çözülecektir.

7- Çocuğunuzun olumsuz yönlerini görüp eleştirmek yerine; olumlu yönlerini ve başarılarını ön plana çıkarın.

8- Her çocuğun yeteneği farklıdır. Çocuğunuzu kardeşleriyle ya da diğer başka çocuklarla asla kıyaslamayın! Onun diğer çocuklarla kıyaslanması kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller. Bu kıyaslamalar çocuğun kıyaslanan çocuğa veya kardeşine düşman olmasını sağlamaktan başka hiçbir işe yaramaz.

9- Çocuklar çok enerjik ve hareketlidir. Onlara güvenli bir ortam hazırlayarak koşup oynamalarını, atlayıp zıplamalarını vb. spor hareketlerle enerjilerini boşaltmalarını sağlayın.

10- Çocuklar merakla sorular sorar. Çocuğun sorduğu bu sorulara doğru, basit ve sade şekilde, mutlaka cevap verin. Eğer çocuğun soru sorması engellenirse ileride hiçbir şeyi merak etmez. Çocuğun ileri ki dönemdeki akademik başarısı buna bağlıdır.

11- Çocuğunuzla arkadaş olmaktan ziyade etkili anne / baba olun. Nasihatçi değil, refakatçi olun. Hayatı boyunca birçok arkadaşı olacak zaten ama bir tek anne babası var.

12- Çocuğunuzla ilişkinizde “İtaat Etme” değil “Birlikte Çalışma” yaklaşımı çok önem vermeniz gereken bir değerdir.

13- Aşağılamak, suçlamak, eleştirmek, cezalandırmak, kıyaslamak yerine sabırlı anlayışlı ve hoşgörülü bir şekilde ona yaklaşın. Onu cesaretlendirin. Ondan kapasitesi üstünde verim beklemeyin.

14- Çocuğu isteksiz yapan sebepleri bulmaya, anlamaya çalışın, onu dinleyin. Kendinizi onun yerine koyarak onu anlamaya çalışın. Çocuğunuzu “sen dili” değil “ben dili” ile dinleyin. Örnek: “Çalışmıyorsun, sorumsuzsun, tembelsin” (sen dili) demek yerine, çalışmadığın zaman ben çok üzülüyorum, aslında hak etmediğin halde kötü not almış oluyorsun (ben dili)”.

15- Çocuk eğitimindeki başarının en önemli ilkelerinden biri “kurallarda kararlı ve tutarlı” olmaktır.

16- Aile ortamında hem anne baba olarak birbirinize, hem de çocuğunuza karşı “şiddet ve saldırganlık” örneği sergilemeyin.

17- Sonuç odaklı değil süreç odaklı davranın. Yani sadece sonucu değil, gayretini ve çalışmasını da destekleyin, ödüllendirin.

18- Çocuğunuzu korkutmayın. Çocuğa fazla baskı uygulamaktan kaçının. Kesinlikle dayak gibi bedeni cezalarda bulunmayın! Çünkü problemleri çözmek için dayağı kullanırsanız çocuk büyüdükçe dozu artırmanız gerekebilir. Öyle bir gün gelir, bünye bu dayağı kaldırmayabilir. Evden kaçma, size karşı gelme ve hatta intihar gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

19- Ailevi problemlerinizi çocuğunuzun yanında kesinlikle tartışmayın. Sizin yapmış olduğunuz tartışmalar çocukta güvensizlik ve endişe duygusu oluşturabilir.

20- Sevginizi ertelemeyin, yarınlara bırakmayın. Kalbinizi dolduran duygular, kalbinizde kalmasın…

Barış GÜÇLÜ

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL