Kişisel Gelişim

ÇOCUK GELİŞİMİNDE AİLENİN ROLÜ

ÇOCUK GELİŞİMİNDE AİLENİN ROLÜ
Gökkuşağı Köşesi Banner

Çocukların gelişiminde okul dönemi önem taşır. Erken çocukluk devri bitmiş ve yeni bir döneme başlanmıştır. Bu dönem çocukların ileriki yıllardaki sosyal ilişkilerini ve sosyal kimliklerini oluşturacakları bir dönemdir. Bu dönemde çevrelerinden etkilenirler. Aileden bağımsız kendi başlarına birçok şey yapabilir ve davranışlarının sorumluluğunu alabilirler.

Bu dönemde çocuğun etrafındaki kişiler, öğretmenleri ve arkadaşları onu pek çok alanda etkiler. Anne babasından çok arkadaşları ile vakit geçirmek ister. Özellikle de aynı cinsiyetten arkadaşları tercih eder.

Gelişme süreci ile ilgili genel özellikler:

1. Gelişim süreklidir. Gelişim ana rahminden başlayıp hayat boyu sürer.

2. Gelişim dört alanda eş zamanlı gelişmeye başlar ve birbirini etkiler.

3. Çocuklar aynı yönde gelişse de birbirlerinden farklılık gösterir.

4. Çocuk çevresiyle girdiği etkileşim sonucunda gelişir.

Aile çocuğun ilk ve içinde en uzun süre yaşadığı ortamdır. Anne ve baba çocuğun yakın çevresindeki en önemli kişilerdir. Çocuğun gelişim düzeyi ailesinin onun gelişimini ne kadar desteklediğine bağlıdır. Yani, gelişimi desteklenen ve desteklenmeyen çocukların gelişimleri farklı olacaktır.

Çocuğu destekleyen çevre onun becerilerini ve yeteneklerini ulaşabileceği en üst sınıra kadar geliştirme imkanı veren ortamdır. Çocuğunuz sizden kalıtım yolu ile edindiği özelliklerinin alt ve üst sınırları belli olarak doğar. Bu sınırlar her çocuk için farklıdır. Bunu farklı dolulukta bardaklar olarak düşünelim. Bu bardağın üst sınıra ulaşması sizlerin yapacaklarına bağlıdır. Anne baba, çocuklarına sundukları deneyimler (örneğin kitap okuması, alınacak kararlarda söz sahibi olması, spor yapabilmesi gibi), onunla kurdukları iletişimin niteliği ve sıklığı, sağladıkları öğrenme olanakları (müzeye götürmek, sergiye götürmek, tiyatroya gitmek) ve çocuğa örnek olacak davranışlarıyla destekleyen bir çevre yaratabilirler. Bu gerçekleştiğinde çocuk doğuştan sahip olduğu en üst sınıra ulaşabilir.

Çocuğun etrafında ona sevgi gösteren, ihtiyaçlarına önem verip onun yaptıklarıyla ilgilenen, duygularını anlamaya çalışan yetişkinler olduğunda çocuk daha özgüvenli olur ve daha iyi ilişkiler kurar.

Anne babalar çocuklarını yetiştirirken istedikleri olumlu davranışları kazanmaları için bazı davranışlarda bulunur. Hepimiz birbirimizden farklı davranışlarda bulunabiliyoruz. Bu yöntemleri kendi anne babamızdan, çevremizden, okuduğumuz kitaplardan, TV’den, bizden daha deneyimli yakınlarımızdan görerek kazandık.

Çocuklar her zaman istediğimiz özellikleri göstermez, zaman zaman istemediğimiz davranışlarda bulunabilirler. Her ailenin kendisine özel bazı doğruları, tutumları ve değerleri vardır. Bu tutum ve davranışlar çocuk yetiştirme yöntemlerini belirler. “Çocuk, ailenin aynası, yansımasıdır” diyorsak gördüğümüz olumsuz özellikleri çözümlemek için anne ve babanın aile içindeki davranışlarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL