Köşe Yazıları

ÇIKART TELEFONUNU GÖSTER!

ÇIKART TELEFONUNU GÖSTER!
Gökkuşağı Köşesi Banner

Ülke ekonomisinin insan üzerindeki etkileri ve bu etkilerden kurtulma çabalarının yanı sıra, yeni dünya düzeninin insanlığa sunduğu ‘’kolay yoldan para kazanma’’ alternatifleri haliyle yaşam şeklimizi, önceliklerimizi, bağlılıklarımızı da değiştirdi. Özellikle kripto piyasasında yaşanan gelişmeler ve hayatı değiştiği düşünülen örnekler toplumun büyük kesiminin bu sektöre dikkat kesilmesine vesile oldu. Elbette teknolojide yaşanan gelişmeler, tüketim toplumu olma yolunda hızla ilerleyen bizlerin alış-veriş yelpazesini biraz daha geliştirdi ve artan ihtiyaç skalası bizlerin kolay yoldan para kazanma hırsına büyük oranda katkı sağladı. Aslında özetle, yakın geçmiş zamanda var olan ihtiyaç, konfor, öncelik tamamen değişti ve geçmişte lüks olarak adlandırılan neredeyse her şey, bugün gereklilik halini aldı ve bu değişim çok hızlı gerçekleşti.

Olaya bu şekilde bakıldığında, ekonominin iyi ya da kötü olduğuna kanıt sunma ölçeğini, cep telefonunun üzerinden belirleyen amcaları anlamaya başlıyor insan ancak, toplumların yönünü belirleme noktasında pay sahibi olan herkesin kendini geliştirmek gibi bir zorunluluğu olduğunu da düşünmeden geçemiyor insan.

Yani, bundan 20 yıl önce lüks hatta gereksiz saydığımız cep telefonlarının, gelişen teknolojisiyle birlikte bir ihtiyaç haline geldiğini kabul edip, bu ihtiyacı (gelişen teknolojisiyle birlikte) tam olarak kaç kişinin ve hangi rahatlıkta karşıladığı, ekonomi ölçeğinde yeni kriter olması gerekiyor. Bunu da her bir bireyin, kendini geliştirerek idrak etmesi gerekiyor ki toplumun diğer bireylerine karşı sorumluluğunu, onların haklarına girmeden yerine getirebilsin.

Yukarıda yazdığımız sorumluluklar ne derece yerine getirilebilir?

Şu an için çok mümkün gözükmese de, eğitimde uygulanan/uygulanacak uygun yöntemlerle, bireylerin ve haliyle toplumların eğitim seviyesini ideal noktaya eriştirmek bunu daha kolay hale getirecektir. Burada karşımıza çıkacak diğer soru da şu; “Eğitim seviyesi yüksek bir toplum isteniyor mu?” Bu sorunun cevabı, soruyu soran bireylerin kendi gözlem kabiliyetlerinde saklı.

Özetle ‘’Çıkart telefonunu göster!’’ diyen amcanın, toplumsal gelişime katkı sunabilmesi için geriye dönük her şeyi unutup, dünyadaki gelişmeler ışığında kendini yenilemesi gerekiyor ki, toplumun içinde bulunduğu çağın gelişmişlik seviyesine ulaşabilmesi konusundaki sorumluluğunu yerine getirmiş olabilsin.

İRONİ

Seyri hüzün pencerede, sonrası derya

Pek âlâ, mumları söndürüp karanlıkta kalabiliriz

Karşı mahallede bir sessizlik;

-aman ha-

susarsak, belki bir ”imdat” duyabiliriz.

 

Mis gibi sahtekârlık, ne hoş…

yanı başımızda hiç uğruna cenazeler

tam da coşkunun orta yerinde

bu ağıtlar, hiç çekilesi değil.

 

Seyri hüzün pencerede, örtünüz perdeleri

Bir Balkan ezgisiyle bütün ağıtları bastırabiliriz

İnsanlık! uğruna gizleyin cenazeleri

böylece müreffeh! zamanlar sürebiliriz

CEM

Okuyun;

*Orhan Pamuk – Veba Geceleri

*Birhan Keskin – Eski Avluda (şiir)

Dinleyin;

*İlk Önce Sardunyalar Affedecek Seni – Yazan : Kemal Hamamcıoğlu, Seslendiren: İlhan Şen

*Jacob Lee – Demons

*Sezen Aksu – Hazan

İzleyin;

*Çizgili Pijamalı Çocuk (Film)

*Aile Şerefi (Türk Filmi)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL