Ekonomi Siyaset

CHP’li Yalım: Bu şekilde giderse, vatandaşımız artık bırakın arabaya binmeyi; minibüse bile binemeyecek

CHP’li Yalım: Bu şekilde giderse, vatandaşımız artık bırakın arabaya binmeyi; minibüse bile binemeyecek
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Eylül ayından itibaren yüzde 20 daha zam gelecek”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yayınladığı yönetmelik değişikliği ile zorunlu trafik sigortası prim oranlarının artırılmasına ilişkin açıklama yaptı. Yalım, “Vatandaşımız artık bırakın arabaya binmek minibüse bile binemeyecek bu şekilde giderse” dedi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, şöyle konuştu:

“Eylül ayından itibaren yüzde 20 daha zam gelecek”

“Bugün maalesef bir zam haberi aldık. Biliyorsunuz birçok insanın artık araba kullanmakta zorluk çektiği ve elinde bulundurduğu aracın satmak zorunda kaldığı bir zaman. Bu hem akaryakıt zammı hem de trafik sigortası zammı ve bunun yanında motor taşıtları vergisi zammı ile alakalı. Maalesef bugün yine afaki derecede bir zam haberi aldık. Yüzde 90’ın üzerinde bir zam… Zorunlu trafik sigortası zammına ilişkin mütevazi bir aracın zorunlu trafik bir sigortası 1837 liraydı bu yıl itibarıyla. Bugün itibarıyla ne oldu? 3 bin 149 liraya çıktı; yani, 3 bin 149 lira demek yüzde 90’lık bir zam demek. Bunun yanında sadece bir ay sonra, Eylül ayından itibaren yüzde 20 daha zam gelecek. Şimdiden bunu bile belirttiler. Tabii ki bugüne kadar uygulanan aylık zam oranı olan trafik sigortalarında yüzde 2,25’ten 1 Eylül itibariyle ise 4,75’e artırıldı.

“Minibüs, otobüs, kamyon ve tır grubunda ise Eylül ayından itibaren yüzde 10’luk daha zam getirildi”

Bunun yanında minibüs, otobüs, kamyon ve tır grubunda ise Eylül ayından itibaren yüzde 10’luk daha zam getirildi. Bunun yanında ters işlem daha var. Trafik sigortası için acenteler farklı işlem yapmaktadır. Kaza yapma oranları önceden daha yüksek düşerken Eylül ayı itibariyle eğer bir yıldır kaza yapmayan kişi ise bu sefer daha eksik yani yüzde 15, yüzde 20 düşeceğine yüzde 10 düşecek. Oranlarında maalesef ters işletiyorlar.

“Vatandaşımız artık bırakın arabaya binmek, minibüse bile binemeyecek”

Biliyorsunuz Türkiye’de yaklaşık 20 tane sigorta firması var. Bunun 15 tanesi yabancı… Tabii ki sigortalar, sigorta acenteleri yabancıların eline kalırsa bu şekilde istedikleri gibi oynarlar. Türkiye’deki vatandaşlarımızın kullandığı mütevazı araçların sigortasını bir anda 1800’den 3 bin 500 liraya kadar dayanan yüzde 90’lık bir zam ile karşı karşıya kaldık. Ben diyorum ki, vatandaşımız artık bırakın arabaya binmek; minibüse bile binemeyecek bu şekilde giderse.” (ANKA)  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL