Köşe Yazıları

CADILAR BAYRAMI

CADILAR BAYRAMI
Gökkuşağı Köşesi Banner

Dün bulunduğum ülkede cadılar bayramı (Halloween) kutlandı. Cadılar Bayramı, 31 Ekim’e denk gelen bir bayramdır. Cadılar Bayramı esas olarak İrlanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kutlanır. O zamandan beri parti dünyanın diğer bölgelerinde, özellikle Avrupa, Latin Amerika, Avustralya ve Doğu Asya’da çok popüler hale geldi.

31 Ekim’de çocuklar bu kutlamada genellikle korkunç kostümler giyerler. Hava karardığında, balkabağı ve ışıklarla süslenmiş yakındaki evleri kapı kapı dolaşıp seker ve harçlık toplarlar. Dolaşırken ”Şaka ya da şekerleme!” diye bağırırlar ve daha sonra semt sakinleri çocuklara şeker verir. Gençlerde bazen Cadılar Bayramı partilerine giderler.

Yani başka inançlarda küçük kostümlü cadılar kapı kapı dolaşıp seker ya da harçlık istiyor. Bizde ise kostümsüz büyük cadılar açıktan açığa yılın belki de 365 günü evlerimizin içine kadar sızıyorlar. İstekleri şekerle de kalmıyor. Kimi evini, kimi işini, kimi parasını, kimi ise canını alıyor zalimce ahlaksızca.

Her gün kadın katliam haberleri geliyor. Eli satırlılar, sokak kabadayıları gibi her yerde kol geziyor. Sorsan herkes karşı buna, ama karsı duran yok nasıl oluyorsa. Gencecik kadınları tavuk keser gibi kesip gidiyor insanlık görmemiş mahluklar. Onlarca kadının gülüşleri dudaklarının kenarında solup kalıyor eril kişilerin ezik ellerinde.

Her gün çığ gibi büyüyen geçim sıkıntısı, gençlerin gelecek kaygısı. Kimse bir gün sonra ne olacak bilemiyor. Her kösede bir bitmişlik bir tükenmişlik. Bunlar da yetmiyormuş gibi bir de korona vuruyor halkın dar gelirli kesimini. Adam korona olmuş karantinada kalması gerekiyor. İşine gitmesi yasak ama çalışamadığı için maaşının yarısı kesiliyor mesela. Koyun can derdindeyken kasap etin hesabını yapıyor yine.

Alım gücü tükenip bitmiş halkın kemerleri bel kemiklerine otururken yine bir kısım ekmeğine tereyağlı bal sürüp yiyor. Asgari ücretin merhametine kalmış insanların ulaşabilecekleri her şeye zam üstüne zam geliyor.

Keşke diyorum bizde de cadılar yılın sadece bir günü dolaşsaydı kapılarımızı. Secdece şekerle harçlıkla göndermez bir de cay ikram ederdik.

Cadılardan uzak, sağlıklı ve güzel bir hafta dilerim.

Birgül Solmaz K

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL