Gündem Yaşam

BIRGÜL SOLMAZ K. YAZDI “10 EKİM GAR KATLİAMI ANISINA”

BIRGÜL SOLMAZ K. YAZDI “10 EKİM GAR KATLİAMI ANISINA”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Yarasını sarıp iyileştirmeden yola düşen milletler o yolun yarısında yeni bir yarayla karşılaşacaklardır. Ve ne yazıktır ki o yolun sonuna ya hiç ulaşamayacaklar ya da gereğinden fazla geç kalmış olacaklardır.

Şimdi sizinle bir hikaye paylaşmak isterim:

Bir çiftçinin iki öküzü varmış. Bu öküzler onun ekmek kapısıymış. Çiftçinin ziraatçılarla anlaşması varmış zamanında mahsulünü teslim edecek herkes payına düşeni alacakmış. Ya da çiftçi her şeyini kaybedecekmiş. Baharın ilk göz kırpmasıyla tarlasını sürmeye başlamış. Bir gün öküzlerden biri düşüp karnından yaralanmış. Çiftçi öküzünün yarasını temizleyip sargıyla güzelce sarmış ve işine devam etmiş.
Canı yanan öküz yola gitmekte zorlanıyormuş, adımları yavaşladıkça çiftçi gelip gidip öküze vuruyor itekliyormuş öküzünü. Öküzün yarası içten içe kanıyor, yara gittikçe büyüyormuş. Tarla daha yarı sürmeden okuz yere yığıldı kalmış. Çiftçi veteriner getirdiğinde artık çok geçmiş. Öküzün biri ölmüş, çiftçinin tarlaları kapışanın elinde kalmış.

Bugün 10 Ekim. Ankara gar katliamının 6.cı yıldönümü. 102 masum insanımızı kaybettiğimiz günün acısı hala içimizde. Katliamın üzerinden 6 sene geçmesine rağmen dava hala sonuçlanamadı. Tıpkı Madımak gibi, tıpkı Suruç gibi, tıpkı Diyarbakır gibi ve daha sayamadığım niceleri gibi.

Her olayın yıldönümünde yaralarımız biraz daha kanıyor biraz daha büyüyor. Birbirimize sarılmak, birbirimize derman olmak yerine gittikçe uzaklaşıyoruz birbirimizden. Birilerinin kirli oyunları hep bir tarafın canını yakıyor.
Çağdaş uygar toplumların yürüdüğü bu yolda bizler hala kağnı arabasındayız. O yolun sonunu görmek birlik, bütünlük ve sabır gerektiriyor
Sarı öküzü vermeyelim, yaralı öküzü iyileştirelim. Yoksa bir süre sonra ne paylaşacak toprağımız ne de kültürümüz kalacak ortada.

Katliamda kaybettiğimiz her canımızı saygıyla anıyorum. Unutmadık unutmayacağız. Hak adalet yerini buluncaya kadar da mücadeleye devam edeceğiz.

Birgül Solmaz-Kızgınel

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL