Bir araştırmaya göre: Kaygınızı Azaltmanıza Yardımcı Olacak 10 Müzik

Bir araştırmaya göre: Kaygınızı Azaltmanıza Yardımcı Olacak 10 Müzik
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bazı müzikleri / şarkıları dinlerken ruh halinizin değiştiğini; üzüldüğünüzü, öfkelendiğinizi ya da neşelendiğinizi hissedebilirsiniz. Bunlar kolaylıkla fark edebileceğimiz duygular. Müziğin vücut üzerinde daha yavaş algılanabilen ve fizyolojik olarak rahatlamayı sağlayan etkileri de var.

Çeşitli bilimsel çalışmalarla birlikte müzik ve duygular arasında bir ilişki olduğu pek çok defa ortaya kondu. Artık bunu çoğumuz kabul ediyoruz. Mindlab International’da müzik ve duygular arasındaki ilişki üzerine araştırma yapan sinirbilimci Dr. David Lewis-Hodgson da bazı şarkıların kaygı duygusu üzerindeki etkisini inceledi.

Çalışmaya katılan kişilere zor bulmacalar verildi ve kısa sürede çözmeleri istendi. Tabii bu durum, kişilerde belirli bir düzeyde stres oluşmasına sebep oldu. Bu sırada katılımcılara bazı şarkılar dinletildi ve hem beyin aktiviteleri hem de kalp atışları, kan basınçları ve solunum hızlarındaki değişimler ölçüldü. Araştırmacılar, katılımcıların bazı şarkıları dinlediklerinde daha uyumlu ve rahat olduklarını gözlemledi.

Araştırmaya göre bu şarkılar kalp atışı, nefes alma ve kan basıncını etkileyerek endişeyi azaltabiliyor. Hatta bazı şarkıların iyileştirici gücü de olabiliyor.
Araştırmanın sonucunda Marconi Union’ın Weightless isimli parçasının diğer şarkılardan %11 daha fazla yatıştırıcı etkiye sahip olduğu ve kaygıyı %65 oranına kadar azaltabildiği ortaya çıktı. İlginç olan ise Marconi Union’ın şarkıyı zaten bu amaçla ve pek çok terapistle işbirliği içerisinde yapmış olması.

İş yeri stresinden uzaklaşmak, sakinleşmek ve daha iyi odaklanmak, iş-ev arasında rahatlayıp gevşemek isterseniz listeye şans verebilirsiniz. Ancak uyarmak da fayda var; Dr. David Lewis-Hodgson, Weightless isimli şarkının çok etkili olduğunu ve katılımcıların bazılarında ciddi seviyede uyku hali oluşmasına neden olduğunu söylüyor. “Kısacası araba kullanıyorsanız, dinlememelisiniz.” 

Tabii ki bu 10 şarkı dışında da vücutta bu tür olumlu etkiler yaratabilecek şarkılar vardır. Bunlar, Dr. Lewis-Hodgson’ın üzerinde araştırma yaptığı şarkılar arasından etkisi en iyi düzeyde olanlar:

10. Rue du Soleil – We Can Fly

9. Mozart – Canzonetta Sull’aria

8. Adele – Someone Like You

7. All Saints – Pure Shores

6. Barcelona – Please Don’t Go

5. Coldplay – Strawberry Swing

4. Enya – Watermark

3. DJ Shah – Mellomaniac

Araştırma Mellomaniac’ın kalp atışlarını %27’ye kadar yavaşlattığını ve hatta kronik ağrılarda da ağrı kesici etkiye sahip olduğunu gösterdi.

2. Airstream – Electra

1. Marconi Union – Weightless

©Dusge

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL