Dünya

Beyaz Saray önünde protesto: Kürtajı tüm ülkede yasallaştırın

Beyaz Saray önünde protesto: Kürtajı tüm ülkede yasallaştırın
Gökkuşağı Köşesi Banner

ABD’nin başkenti Washington’da, Beyaz Saray önünde toplanan bir grup gösterici, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından ABD Başkanı Joe Biden’a, kürtajın yasallaştırılması için çağrıda bulundu.

Beyaz Saray önünde toplanan yüzlerce kişi, “Kürtajı tüm ülkede yasallaştırın” yazılı pankart açtı. Protestocular attıkları sloganlar ile Yüksek Mahkeme’nin kürtaj kararına tepki gösterirken, ABD Başkanı Joe Biden’a da bu konuda elinden geleni yapması için çağrıda bulundu.

Ne olmuştu?

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran’da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade Kararı”nı iptal etmişti.

Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

ABD’li siyasi yayın kuruluşu Politico mayısta söz konusu kararı yayımlamış; Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkeme’nin bu yönde açıklayacağı bir kararın, ülkede deprem etkisi yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL