Köşe Yazıları

BENİM YÜZÜMDEN

BENİM YÜZÜMDEN
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bana öyle geliyor ki kadın cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün, istismarın, şiddetin sorumlusu benim. İçimden onlarca isim geçiyor. Her birini ayrı ayrı, birer birer tanıyormuş gibi devam ediyorum hayatıma. Polis görünce huzursuzlanıyorum. Huzursuzlanıyorum bir kadının ardında öylece yürürken, bir kadının yanındaki boş koltuğa oturmam gerektiğinde, herhangi bir konuda tartışırken sevdiğimle, bir kadına yardım etmek istediğimde, adres soracağım zaman, sevişirken, konuşurken, gülüp eğlenirken hep şüpheliyim kendimden. Sorumluyum. Huzursuzum. İçim sızlıyor. Mevlânâ’nın dediği gibi “Kan akıyor, yara meydanda değil.” İçin için kan kaybediyorum. İnsan özgüvenimi, erkek özgüvenimi kaybediyorum sonra. Kendi kendimi ezip duruyorum.

Erkek cinayetleri ayırdı bizi. Tacizi, tecavüzü, şiddeti, istismarı bitmedi, bitmiyor. Kadını zavallı, zayıf, yardıma muhtaç bir tür gibi, endemik bir bitki gibi anar olduk. İnsanız. Türlerimiz, huylarımız, ırklarımız var. Değerlerimiz var. Gücüne gidiyor insan cinsinin korunmaya muhtaç bir bitki gibi anılması işte! Ağırıma gidiyor çaresizliği insanın. Hem öyle doğa karşısında filân da değil. Karşı cinsi yanındaki çaresizliği! Sorsan çok seviyorlardır “Kadın insandır, biz insanoğlu,” diyen Neşet Ertaş’ı.

Söz, söylem, sesleniş.. ne derseniz deyin. Karşısı, yanı, sağındaki, solundaki düşündüğümüzü, sözümüzü bir duyup….

Ya ne diyorum, ne saçmalıyorum burada böyle! Bu dakikalarda kadınlar öldürülüyor yine! Boşanmak istediği için, seni sevmiyorum dediği için, ayrılmak istiyorum dediği için, seviyorum dediği için, şöyle yaptığı, böyle yapmadığı için herhangi bir sebepten, herhangi bir bahaneyle öldürülüyor kadınlar.

Sorsan çok seviyorlardır “Rızasız bahçanın gülü derilmez,” diyen Neşet Ertaş’ı.

Aralarında bilmeyeni yoktur Âşık Mahzunî Şerif’i ve “Gizli gizli” türküsünü.

Sorsan söyleyen bile çıkar.

“Ey yolcu destursuz, bağa girilmez. Kadir bilmeyene vah vah kıymet verilmez.”

Sorsan insandır onlar, sorsan erkektir, filân falandır.

Sorsan seviyordur, pişmandır filân.

Sorsan “Veren allah alır canı.”

Bana öyle geliyor ki kadın cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün, istismarın, şiddetin sorumlusu benim. İçimden onlarca isim geçiyor yine. Her birini tanıyormuş gibi bir bir anıyorum.

Bildiğim aşağılık bir “şey” bir kadını öldürmedi bugün. Belki henüz öldürmedi, belki henüz biz bilmiyoruz. Biz bilmeyince değişmiyor gerçek ve maalesef değişmiyor biz öğrenince de!

Can ANAR 

http://anitsayac.com/
http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL