Köşe Yazıları

BENEDETTA

BENEDETTA
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bir fantazya/korku hayranı olarak kırk yıl düşünsem böyle bir şey söyleyeceğim aklıma gelmezdi ama bu hafta bir değişiklik yapıp, yeni bir korku filmi tanıtmak yerine RoboCop, Total Recall, Basic Instict, Starship Troopers ve Hollow Man gibi başarılı yapımlarda imzası bulunan usta yönetmen Paul Verhoeven’in yeni filmi Benedetta ile huzurlarınızdayım.

2021 fantazya/korku sineması açısından verimsiz bir yıl olmuştu; Night House, The Conjuring: The Devil Made Me Do It, Halloween Kills, Don Breathe 2, Malignant, The Last Thing Mary Saw gibi görece eh işte diyebileceğimiz yapımları saymazsak eğer, öyle ahım şahım bir yapımla karşılaşmadık.

Ama eğer söylenen kulak asacak olursak, Scream 5, The Texas Chainsaw Massacre, You Won’t Be Alone, The Black Phone, Halloween Ends, Son, Run, Demonic, My Best Friends Exorcism, The Innocents, La Abuela, Lord of Misrule gibi iddialı yapımlar; deyim yerindeyse, uykularımızı kaçırmak için yola çıkmışlar.

Dikkat! The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültürle de dirsek temasında bulunan My Best Friends Exorcism, eğer romana sadık kalır da 80’ler nostaljisini beyaz perdeyle buluşturabilirse, seneye damgasını vuran yapımlardan biri olabilir.

Öte yandan, 2 Eylül’de seyircisi ile buluşacak olan Yüzüklerin Efendisi ya da özgün adıyla The Lords of the Rings’de senenin iştah kabartan yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Velhasıl kelâm, sevinmek için henüz erken ama yine de anlaşılan o ki, 2022 2021’e kıyasla daha hareketli geçecek gibi duruyor, umarım hevesimiz kursağımızda kalmaz.

Benedetta’ya gelince…

Judith C. Brown’ın aynı isimli romanından uyarlanan Benedetta, 17. Yüzyılda yaşamış Benedetta Carlini adlı rahibenin gerçek hayat hikâyesine dayanıyor.

Filme adını veren rahibe Benedetta, genç yaşına rağmen gördüğü vizyonlar sonucu hızla yükselerek Toscana’da bir manastırın başına geçer. Ama ne var ki, eski baş rahibenin kızı Christina Benedetta’nın gördüğü vizyonlara inanmıyor, aksine Benedetta’yı sahtekâr olmakla itham ediyordur. Durumu fark eden tecrübeli baş rahibe Felicita kızı Christina’yı uyarır. Ama Christina annesinin sözlerine aldırmaz ve bildiği gibi devam eder. Manastırda dedikoduların ardı arkası kesilmeyince bir baş rahip Christina’yı şahitler önünde sorguya çekmek ister; işte ne olursa da bundan sonra olur; baş rahibe, kızının başına gelecekleri bildiği için sorguda kızına arka çıkmaz, tersine bir güzel paylar.

Christina, annesinin bu beklemediği tepkisi karşısında âdeta şok geçirir ve bu nedenle canına kıyar.

Bu nahoş gelişmeden sonra eski baş rahibe Felicita manastıra kazan kaldırır ve Benedetta’nın çevirdiği dolapları öğrenmek için harekete geçer. Bir gece gizlice gözetleme deliğinden Benedetta’nın odasını dikizler ve gördüğü manzara karşısında dehşete düşer. Bunun üzerine hiç vakit kaybetmeden soluğu Floransa’da, Vatikan temsilcisi olan Alfonso Giglioli’nin yanında alır ve böylece Manastır ve çevresinde kelimenin tam anlamıyla tehlikeli bir kedi fare oyunu başlar…

Sadede gelecek olursak…

Eğer cinsel/gerilim filmlerinin unutulmaz yönetmeni Paul Verhoeven’ı özlediyseniz –tabii bunun için Verhoeven ile aranızın iyi olması gerekiyor- kışkırtıcı sahneleri ve dini, siyasi ve felsefi tartışmalara alan açan konusuyla Benedetta’ya bir şans verebilirsiniz.

Gökhan KÜÇÜK 

 

Filmin Künyesi…

Yönetmen: Paul Verhoeven

Senaryo: Paul Verhoeven, David Birke

Kurgu: Job Ter Burg

Müzik: Anne Dudley

Oynayanlar: Virginie Efira, Daphne Patakia, Charlotte Rampling, Lambert Wilson, Alfonso Giglioli, Olivier Rabourdin, Hervee Pierre, Louise Cheviotte

Fransa-Hollanda-Belçika / Tarihi Romantik-Dram / 130 Dk.

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL