Köşe Yazıları

“BAK ŞU SİDİKLİYE”

“BAK ŞU SİDİKLİYE”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Senden daha başarılı olan yok canım, en iyisini sen bilir, en güzelini sen yaparsın, en doğru yol senin yürüdüğün yol… E bahsettiğim hayat senin hayatın olduğuna göre o hayatın Erol Büyükburç’u da sen olacaksın tabi ki. En çok sana sorulması lazım. Saksı değilsin sen… O zaman soruyorum: “Nerdesin Aşkım?”

Yok yok, soru şu: Devlet-i Aliyye Osmanlı’dan kendini iç ve dış mihraklara rağmen var etmeyi başarmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde; algı operasyonlarına, dış mihraklara ve içimizdeki İrlandalılara rağmen yaşamak nasıl bir his?

Hamsınız efendim çok, pişseniz keşke biraz. Belli ki can simidi olacaktınız halkınıza, azıcık yansaydı canınız. Ama çok pismişsinız be! Hele gevrek gevrek gülmeleriniz yok mu? Altınızı iyice pislemişsiniz besbelli.

Birkaç gün güzel kar yağdı, ne güzel kaydık be. Uludağ, Kartalkaya, Palandöken hak getire. Yıldız gibi kaydılar hayatımızdan inanır mısın? Hizmet aşkıyla yanıp tutuşurken birden, hizmet etmeme yarışına girdiler iyi mi? Şu köşe kış köşesi; bu köşe yaz köşesi, ortada şu şişesi… Şişekalasıcalar! Kekliği balıkçıda avladılar onu gördün mü? Cemaatini kaybeden imam kardanadam cemaati yaptı kendine sen onu gördün mü? Boşver bunları…

Şahlanan ekonomimizi baz alarak üç harfliler etiketlere her gün şah çekiyor. Allah ‘Bim’ kere… Yazdan kestirdiğiniz hayvanın etini şoklayıp… Yüzbir kere maşaallah!

Sen ne istersen, nasıl istersen “Başka bir canlıya zarar vermeyecekse” o olsun tamam. Senden iyisi Şam’da kayısı canım benim. Bir tanıdığımın mâbadının istatistiğine göre ülkemizde en çok gelecek okunuyormuş. O zaman kehanette bulunuyorum:

“İki vakte kadar bahar gelecek… Üç müydü kız yoksa?” 

Dur dur şey olmuş… keşfedecek bir şey, ayak basılmadık ve satılmadık yer bırakmamışlar gerçek dünyada, o yüzden metaverse evreni çıkmış. Uyanık tosuncuklar piksel piksel arazi satışına bile başlamış. Ben anlamadığım için alay ediyorum. Cahillik bunu gerektiriyor çünkü. Neydi hangi filmdeydi o: “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliği. Zeki Müren’i bilmem ama, Allah görür (!) Yalanı da, yananı da görür Allah, inşaallah!

Ne diyordum?

Senden daha başarılı olan yok canımın içi. Komşunun vasıfsız çocuğu, senden daha zeki değil! Komşunun yoğurdu, seninkinden daha tatlı da değil! Biz çocuklarımızın zekâsıyla yeteneğiyle dalga geçip “Bak şu sidikliye,” derken. Komşu, o sidikli çocuğunu allayıp, pullamakta; pazarlayıp pohpohlamakta çok daha başarılı.

“Benim oğlum binâ okur, döner döner yine okur!” Geçiniz efendim elalemin işlenmiş çocuğunun başarısını… Bizim henüz işlenmemiş çocuklarımız var! Bir şans verilse vallahi pırlanta gibi çocuklar. Eh, Allah çirkin şansı versin önce değil mi? (!)

Şansınız bol olsun, çirkin ördek yavrularım!

Karakışı atlatırsak, önümüz bahar…

NAKHAR

YORUMLAR (3)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Ayşe Umut diyorki:

    Yaşadığımız günleri “eğlenceli” bir dille yazmış gibi bir yazı. Ama aslında hiç öyle değil yazının tonu. Güzel delirdik dedirttin bana.. kafamı güzel karman çorman ettin o yüzden de çok başarılı bir yazı. Ne yaşanıyorsa zihnimizde çok direkt yansıtmışsın Nakhar ne “diyim” sana:)) Şahane… dedim:)

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL