Köşe Yazıları Sağlık

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI
Gökkuşağı Köşesi Banner

Ayak bileğinin düşme, spor yaparken, zıplarken veya uygun olmayan ayakkabı kullanımına bağlı olarak içe doğru dönmesi halidir. Anatomik yapı itibari ile ayak bileği içe doğru dönmeye meyillidir.

Ayak bileğinin burkulması sonucu esnek olmayan, sadece destek görevi olan ligamentlerde (bağlar) burkulmanın şiddetine göre hafif yaralanmadan yırtılmaya kadar gidebilen değişimler olabilir.

Burkulma sonrası o taraf ayak bileğine yük verildiğinde ayak bileği ekleminde ağrı ortaya çıkacaktır ve kişi daha rahat etmek için diğer ayağa daha çok yüklenecektir. Buda zamanla postürde ve omurga yapısında bozulmalara sebep olacaktır.

Burkulmanın en önemli sebepleri:

– Düzgün olmayan zeminlerde koşma, zıplama ve yürüyüş

– Uygun olmayan ayakkabı giyimi. Özellikle yüksek ve ince topuklu giyimi burkulmaya zemin hazırlar.

– Futbol, basketbol, tenis gibi spor yapan kişilerde ayak bileği burkulma riski fazladır.

– Esnek olmayan ve zayıf bağlara sahip bir ayak bileği yapısına sahip olmak.

Ne yapmalı?

Ayak bileği burkulmasının şiddetine bağlı olarak:

– Buz ve bandajlama ile istirahat.

– Bağlarda bir kopma veya zorlanma varsa ortopedistin önerisi doğrultusunda medikal tedavi ve uygun atel kullanımı.

– Bağların yeniden uyarılması, esnetilmesi ve ayak kemiklerinin durumunu düzeltmeye ve kasları kuvvetlendirmeye yönelik fizyoterapi.

Ayak bileği burkulması neden ciddiye alınmalı?

Vücudun ilginç bir özelliği vardır. Yaşadığı her türlü olayı doğru yada yanlış ayırt etmeksizin hafızasına kayıt eder. Tekrar böylesi veya benzer bir durum ile karşılaştığı zaman hafızadaki bilgiler doğrultusunda kendisini korumaya alır.

İyi tedavi edilmemiş bir ayak bileğindeki bağlar ve kemik yapısı üzerinden beyne sürekli olarak ağrı uyaranları gider. Aradan uzun bir zaman geçmiş olsa dahi (ayak bileği aslında iyileşmiş olsa dahi ) beyne giden sinyaller ayağa yeterince ve düzgün yük vermeye engel olur. Diğer tarafa daha fazla yük vermeye bağlı olarak vücudun denge mekanizması bozulur ve ayak bileğinden kaynaklanan bir sorun zamanla yukarı doğru yayılarak diz, kalça, bel ve hatta sırtta ağrılara sebep olabilir.

İnsanlar genellikle en son yaşadığı ağrılı durumu hatırlar, birkaç gün bekler ve doktora giderler. Sorun bel ağrısı veya diz ise doktor o bölgeye odaklandığı için oraya yönelik medikal tedavi düzenler. Sonucun hastanın beklentilerine cevap vermeme olasılığı oldukça fazladır.

Diğer bir mekanizma ise: Kas ve fasya zincirleri üzerinden kurulabilir. Ayak bileğinin dış bağları fibula denilen kemik ile ve oda uyluk arka kısım kasları (Biceps femoris kası) ile bağlantılıdır. Uyluk kasları leğen kemiği (pelvis), pelvis ise omurga ve kaslar ile boyun ve omuz bölgesi ile bağlantılıdır. Vücudun bir bütün olduğu gerçeğini göz ününde bulundurduğumuzda ayak bileğindeki bir sorunun zaman içerisinde bel ve hatta omuz ağrısına sebep olabileceği gerçeğini önümüze çıkartır.

Bağlar, proprioseptif duyu dediğimiz postür, dik durma, denge ve koordinasyon ile ilgili derin duyu iğciklerine sahiptir. İyi tedavi edilmemiş bir ayak bileği bağlarındaki sinyal değişiklikleri postürün, denge ve koordinasyonun bozulmasının sebebi de olabilir.

Tam anlamı ile ne yapılmalı?

Vücudun yaşamış olduğu travmanın doğru şekilde tedavi edilmesi ve yeni nesil otomobillerde olduğu gibi (araç tamir edildikten sonra gereksiz uyarı vermesin diye hafıza ekranından uyarı silinir) travmanın hafızasından silinmesi gerekir.

Sonrasında hem proprioseptif duyuyu artıracak, bağların görevini yeniden hatırlamasını sağlayacak teknikler uygulanmalı ve zaman zaman vücuda bunlar hatırlatılarak asıl görevine geri dönmesi sağlanmalıdır.

Kasların esnekliğini ve kuvvetini artırmaya yönelik egzersiz çalışmaları yapılmalıdır. Ayak tarağı kemikleri yaralanmanın şiddetine bağlı olarak olması gereken yer dışına çıkarak blokajlara ve hareket kısıtlılığına sebep olabilir. Manipülatif yöntemler bu konuda en iyi yöntem olabilir.

Fzt: Dursun SUMER 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL