Köşe Yazıları

AVRUPA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ

AVRUPA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ
Gökkuşağı Köşesi Banner

Ukrayna’nın çocukları da savaşın çocukları oldu. Hüzünle, endişeyle, öfkeyle izliyoruz olup bitenleri.

Savaşın adı bile soğukken, adı bile ürkütürken içine doğan çocuklara, güzel günler vadetmek ne kadar zordur kim bilir?

Bir de savaşın çocuklarına, savaşın suçsuzlarına, savaşın yerine göre yapılan ayrı muameleler var. İçinde vicdan taşıyan empati yapabilen kişilerin asla kabul edemeyeceği bir şey.

Rusya ve Ukrayna’daki savaşın detaylarına veya kim haklı, kim haksız konusuna girmeyeceğim… Bu konularda yazacak kadar bilgim yok ama iki yüzlü devletlerin savaşlar ve milletler arasında yaptıkları ayrımcılık ve avı paylaşma çabalarını görebilecek gözüm ve izanım var.

Irak savaşında burada değildim, bilemiyorum. Ama bundan birkaç sene önce Suriye’de çıkan savaşı yaşadım Avrupa’nın göbeğinde. Libya’da, Afganistan’da, Afrika ülkelerinde olup bitene seyirci kalan Avrupa ülkeleri, Avrupa’ya kaçmakta olan mültecilerin önünü kesmek için bile kesenin ağzını açmışlar, bu tarafa gelmesinler diye ellerinden geleni ardlarına koymamışlardı.

Botlarda boğulan masum insanları, Aylan bebeği hatırlayan yoktur belki. Bugün olmuş, Yunanistan sınırında sıkışıp kalmış ve kimsenin umursamadığı binlerce göçmen var. Onların arasında da kadınlar ve çocuklar var.

Bugüne kadar Avrupa’dan ne bir yardım kampanyası ne de bu göçmenlere kapılarını açacaklarını söyleyen bir ülke oldu.

Ukrayna’da savaşın çıktığı ilk günden beri Hollanda’da kampanyalar düzenlendi. Hem maddi, hem manevi açıdan… Ukraynalı göçmenlere yer hazırladıklarını gururla söylüyorlar. Milyonlarca Euro para topladılar.

(Türkçesi: Mülteci olacaksın Suriye’den, Afganistan’dan ve senelerce Yunanistan adalarında kalakalacaksın, çünkü seni kimse kabul etmeyecek. Ve duyacaksın ki Ukraynalı mültecileri birkaç gün içinde Avrupa kucaklayacak. Bu savaşın öbürlerinden farkı neydi?)

Bütün bunlara tam destek veriyorum elbette. Düşenin yanında olmak gerekir her zaman. “Nerede bir can ölse, Oralı olur yüreğim, olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim,” demişti Ahmed ARİF üstat.

Karşı olduğum şey bunu insanlık adına yaptıklarını söyleyip de göçmenler arasında ayrımcılık yapmaları, bu kabul edilemez. Bunu ne yazık ki bir iyi niyet olarak görmüyorum. Bundan çıkarları olmalı, değilse açık açık ayırımcılık. Her hâlükârda iki yüzlülük. Amerikan emperyalizmine tapan Avrupa Rusya’ya ambargo koyuyor, Ukrayna’yı destekliyor. Sırtlanlar arasında kalmış bir Ukrayna var simdi. Büyük parça kimin olacak bunu zaman gösterecek. Şu an için zaman bize ülkelerin görünen ve sakladıkları yüzünü gösteriyor.

Zamanın göstereceği bir diğer şey ise bağıra bağıra gelen yiyecek ve petrol sıkıntısı. Bereketli topraklarımıza ve vicdanlarımıza sarılma zamanı sevgili okurum.

Sağlıcakla kalın…

Birgül Solmaz

YORUMLAR (2)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL