Köşe Yazıları

“AT GÖZLÜĞÜ”

“AT GÖZLÜĞÜ”
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Hiçbir şey hissedemiyorum!” desem de mümkün değil… Yorgunluk, kırgınlık, acı, öfke, sabır, heves, heyecan, mutluluk, …….. Kısaca birçok duygunun karmaşası içindeyim. “Ölüme yakın olmak böyle bir şey mi?” diye soruyorum içimden. Yapacak ve hissedecek hatta ve hatta kaybedecek hiçbir şey yokmuşçasına yaşamak arzusu ile yanıyorum. “Hazırım! Ya batacağız ya çıkacağız!”

Pazar yerinde bağırıyor bir deli: “Al beni lan al beni..!” Önündeki tezgâhta Ayşe Kadın olmuş “Ayşe Hanım” fasulye! Pazardaki bütün tezgâhlara devalüasyon gelmiş, fiyatlara bir sıfır “0” fazla eklenmiş. Ayşe Hanım 100 birim para. Avrupa’da karşılaşılan örnekleriyle yıllarca dalga geçtiğimiz; dörde bölünmüş, kiloyla değil gramajla ya da taneyle satılan sebze ve meyveler… Sorumlusu kim, nerede? Yok!

Baş ağrısı yaşatıyor olan biten bu karmaşa. Baş ağrısı şikâyetiyle gittiğim hastanede doktorumun dediğine göre: “Bu bir mucize!” Evet, evet… Işıl ışıl gözler ülkesinde yaşamak zaten bir mucize. Kafamın içindeki tüm boşluklar beynime zarar vermeksizin omurilik sıvısı ile dolmuş, oluşan kafatası basıncı baş ağrısı yapıyormuş meğer. Ölene kadar devam yani yazmaya, konuşmaya, çabalamaya, çıkmadık candan ümitvar olmaya. Beste yapmadan önce kafasını suya gömen işitme engelli Beethoven gibi iyice konsantre oluyorum dinlediğim şarkıya: Sertap Erener söylüyor: “Bir çaresi bulunur elbet canım, bir uyuyup uyanalım…”

İsterse çaresini, istemezse bahanesini buluyormuş ya insan! Uyuyorum, uyanıyorum, gözümü açıyorum: “Yine a’dan z’ye her şeye zam geliyor. Kapanıyorum, açılıyorum, yaşam kaynaklarına (elektrik, su…) zam geliyor.”

Sonra tekrar uyuyor, uyanıyor, daha fazlası için çalışıyor, daha azını kazanıyor, ucu ucuna yetişmeye çalışıyorum ay sonuna. Yukarıdakiler için yolun sonu görünüyor. Ne diyordu rahmetli Demirel “Boş tencerenin deviremeyeceği hükûmet yoktur.” Bizim için de ayın sonu gelmiyor bir türlü. Ufukta görünen aydınlık, 2022’nin gelmeyen baharı gibi…

Sonra neler oluyor neler iki uyku arasında… Atın gözlüklerinizi hanımefendiler, beyefendiler:

Karşıma geçse diğerine göre daha kuvvetli olan sağ elimin tersiyle, sağlam bir şaplak atacağım arpası bol gelen atınızın sağrısına. Gördüğüm yerde bir kaşık suda boğabileceğim ya da içimde ukte kalmasın diye en azından yüzüne tükürebileceğim herbokolog yorumcusu geçinenlere acıyorum ama ekmek parası n’apacaksınız! “Sen de haklısın be Ahmet! Senin de elin, kolun, dilin alçılı be Nagehan! En çok size yazık. At gözlüğünü at, takma onu, pis o!”

Kaybedecek çok şeyi olup âmâ ölmüş olanın badem gözlülüğü bunlarınki. İnşallah açılır o gözleri şu mübarek Ramazan hürmetine ne diyeyim. Nebatatın gerine gerine aheste aheste uyandığı bahar aylarında bir Nebati gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi uyanamadı. Gevrek gevrek gülmelerine tam gaz devam ediyor. “Şimdi yavaş yavaş o gazdan ayağını çek önümüz duvar, benzin kaç lira haberin var mı canım?”

Yine çocukça bir umuda kapılıp gitti aklım: “Uç uç böceğiiii, annen sana terlik pabuç alacaaaak, uçmazsan almayacak…” Esra Ceyhan’ı hatırlayanınız var mı? Uçan bir adam vardı yaptığı trajikomik programda. “Uçsana hadi uçsana!” nidaları “Allaaah! Ayy, düştü adam!” nidalarına karışan.

Uçmak mesele değil canım, konmak mesele… Uçamıyorsanız da ayaklarınız yere sağlam bassın canlarım. Dışarı çıkın, nefes alın, sahillere inin yürüyüş yapın. Bir amaçla yürüyüş yapmak yasak ama amaçsızca yürümek bedava… “Yol bilmezse halik bilir amacınızı” İftara kadar oyalayın kendinizi. İlkbahar yakın demiştim, eli kulağında. Daha sırada ne bayramlar var kutlanacak… “Musevilerin Pesah’ı (15 Nisan), İsevilerin Paskalya’sı (17 Nisan), İşçilerin 1 Mayıs’ı ve Müslümanların Ramazan’ı… (2 Mayıs)”.

Her biri neşeyle, umutla, sevgiyle kutlanmalı…

NAKHAR

YORUMLAR (2)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Hanife diyorki:

    👏👏👏 nefes aldığımız sürece yaşama tutunmaya, çabalamaya devam. Umarım yaşadığımız bu zor günler bir an önce geçer ve kötü birer anı olarak bile beynimizde kalmaz 😒

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL