Gündem Köşe Yazıları Sağlık

AKILLARDAKİ SORU: ÖLDÜREN KORONA MI, İLAÇLAR MI?

AKILLARDAKİ SORU: ÖLDÜREN KORONA MI, İLAÇLAR MI?
Gökkuşağı Köşesi Banner

2020 Kasım ayında yazdığım bu yazıyı Nicelik ve Niteliğini kaybetmemis olmasından dolayı yeniden paylaşmakta fayda gördüm açıkçası. Aynı zamanda yazı içinde “Henüz virüsü kapmadım ve süreci de deneyimlemedim,” şeklinde geçen cümle, Covid-19 pozitif olmamdan kaynaklı özelliğini yitirmiştir bunun da bilgisini vereyim. Karantina sürecim devam ediyor, malum zor bir hastalık. Biraz kendime geldiğimde hem konuya, hem de ülkedeki sağlık sisteminin ‘işleyemeyişine’ dair yeni yazım yayında olacak. Onun öncesinde buyrunuz koronavirüs ilaçları ile ilgili araştırmalarımın sonucu, iyi okumalar:

*********

Aylardır tartışılan en önemli konulardan birisi Covid 19 hastalarına tedavi amaçlı verilen ilaçların göz ardı edilemeyecek derecede tehlikeye sahip yan etkilerinin oluşudur… Bu konuda birçok makale yazıldı, birçok haber yapıldı tabii fakat her zamanki gibi bu haberler yalanlandı, üzerinde durulmadı ya da bir şekilde konu örtbas edildi. Ben de bu konuyla ilgili birçok kaynaktan ve gözlemden yararlanmak suretiyle bir araştırma yapmaya karar vererek kolları sıvadım ve dört bir yana haber saldım adeta. Çünkü merak ettiğim bir şey var;

“İnsanları öldüren korona mı, yoksa korona tedavisi için kullanılan İLAÇLAR MI?”

Evet, ben bir doktor veya sağlık çalışanı değilim, tıp da okumadım… Henüz virüsü kapmadım ve süreci de deneyimlemedim… Fakat bu da önemli bir detaydır ki ben bir gözlemciyim. Çevresinde gelişen olaylara duyarsız kalmayan, meraklı ve araştırmacı bir gözlemci… Soran ve sorgulayan, kulaktan duyma değil de, olayın muhatapları ile iletişime geçerek gerçeği bulmaya çalışan bir gözlemci…

İşte şimdi uzun süredir üzerinde olduğum ve nihayet kafamda bir takım şekillere bürünmüş olan konuyu siz değerli okurlarımızla paylaşma zamanı…

Covid 19 hastaları ve hasta yakınları ile yapılan röportajlar doğrultusunda karşıma çıkan sonucu oranlara vurursam eğer, yüzde 80 civarında Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden insanların ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu çıkıyor karşıma… Bu da akıllara şu soruyu getiriyor: Neden kalp yetmezliği? Sağlıkçılarımıza göre virüsün öldürme nedeni yüksek oranda zatürreye çevirmesi ise kalp yetmezliği neden oluyor?

Öncelikle bu sorulara yanıt bulmak için korona tedavisinde özellikle kullanılan iki ilacın içeriklerini araştırma yoluna gittim. Bu ilaçlar:

Favira 200 mg film kaplı tablet

Plaquenil 200 mg film kaplı tablet (sıtma ilacı)

Veya muadilleri! 

Korona tedavisi için kullanılan bu iki ilacın yan etkilerine bakıldığında karşımıza çıkan en önemli detay ilaçların kardiyotoksisite yaptığıdır. Yani, kalp hasarı ve kalpte ritim bozukluğu! Sonuç bu olunca tabii tedavi esnasında hayatını kaybeden insanların ölüm nedeninin ‘kalp yetmezliği’ olarak belirtilmesi olası bir durum. Ayrıca bir diğer dikkat çekmemiz gereken kısım da ilaçların etkileri bölümünde yer alan; “Güvenli ilaçlar olup en önemli yan etkisi kardiyotoksisitedir. QT uzaması riskine karşı ilaç başlanmadan önce mutlak surette EKG kontrolü yapılması önerilir,” cümlesidir… Fakat ne hikmetse ilacı herhangi bir test yapmadan, kronik hastalıklara bakmadan herkese kullanmaları için veriyorlar. Yapılan röportajlarda duyduklarım adeta beni dehşete düşürdü… Haydi gelin bunlardan bir kaçını birlikte okuyalım, bakalım hastalar ve hasta yakınları bu ismi geçen ilaçları kullanmaya başladıktan sonra yaşadıkları olumsuz etkiler hakkında neler söylemişler?

(isimler hasta hakları sebebiyle gizli tutulmuştur)

Bir kaynaktan gelen bilgi; (Erkek)İlk birkaç gün duyduklarım korkutucu olduğu için verilen ilaca başlamamıştım. Sonrasında da yine ilerlemesinden korktuğum için kullanmaya karar verdim. Sekiz tablet sabah, sekiz tablet akşam aynı anda almam gerekiyordu. Aldım da… Ertesi sabah çok ciddi mide bulantılarıyla birlikte şiddetli kusma, aşırı halsizlik ve neredeyse baygınlık derecesine geldiğimden dolayı ilacı kullanmamaya karar verdim. Bir daha da almadım. Alsaydım bu hastalığı evde atlatamayacağıma ve hastanelik olacağıma eminim.”

Bir başkasından gelen bilgi ise şu şekilde; (Kadın) “İçmeden önce çok iyiydim. İçtikten sonra kalp atışlarım çoğaldı, kalp ritmim bozuldu ve ciddi solunum sıkıntısı başladı. Göğsümde ve sırtımda çok büyük baskı hissetmeye başladım. Kas ağrılarım eskiye oranla daha çok arttı. Covid olmamın üzerinden bir buçuk ay geçti ve ben hala çok sıkıntılar çekiyorum. Hala hastanelere gidiyorum ve bozulan kalbimi iyileştirmeye çalışıyorum. Mümkünse asla ama asla o ilaçları kullanmayın!”

Ve bir başkası; (Kadın) “Ben 39 yaşındayım, özel bir bankada çalışıyorum. Evden çalışıyordum ve pozitif olan birisi ile temasta olduğumu öğrenince test yaptırma gereği duydum. Aslında oldukça iyiydim fakat sonucum pozitif çıkmıştı. Doktorum tek seferde sekiz adet almam gereken Favira isimli ilacı verdi. Evde karantina halindeydim. Çevremde daha önce korona olan kişiler bu ilacı almamam hususunda uyardıkları halde kendim deneyip görmek istedim. Sabah sekiz, akşam sekiz derken ertesi sabah anne ve babam çıldırmış şekilde bir yandan ismimi bağırarak, diğer yandan sarsarak beni uyandırmaya çalışırlarken açtım gözlerimi… ‘Daha yeni yattım, rahat bırakın uyumaya devam edicem,’ dediğimde, annem tam on dört saattir kımıldamadan uyuduğumu söyledi ki bu benim hayatımda görülmüş bir şey değildi. Ailem panik olmuştu. Evde tüm pencereler açılmış oksijen almamı sağlıyorlardı. Kendimi zorla da olsa duşa attım… Algılarım kapalıydı sanki. Görmede de zorluk yaşıyordum. Gün içinde bir kaç kez baygın bir şekilde uyuduğumu hatırlıyorum. Ya da bayılmıştım gerçekten bilmiyorum. Bir daha o ilaçları almadım. İyi ki de almamışım çünkü çok hafif atlattım o süreci.”

Bir hasta yakınının verdiği bilgi; “Annemin yengesine verdiler Plaquenil isimli ilacı. Malatya’da yaşıyor. İlk gün sonunda kusmuş fenalaşmış ve o anda ölmüş kadın. Ölüm nedenini kalp krizi demişler nedense, oysa korona hastasıydı. İlaçlardan sonra olmuş ne olmuşsa. Bir de fark ettim de, bizim Körfez’de yaşayan bir ablanın oğluyla, gelinine henüz test sonuçları çıkmadan ilacı verip yollamışlar kullanın diye. Belki negatifler… Nereden biliyorlar da hemen ilaç veriyorlar? Onlar kullanmadı, kullansalardı belki onlar da öleceklerdi.”

Benimle paylaşılan bilgiler bu yönde. Genel olarak hastaların hissettikleri belirtiler aynı. Haa, bu demek değil ki bu ilaçlar kesinlikle öldürüyor… Açık konuşmak gerekirse iki kişiden olumlu eleştiriler de duydum; “Kullandım ve çok fazla yan etki hissetmedim,” şeklinde. Fakat takdir edersiniz ki bu da söz konusu ilaçların zararsız oldukları anlamına gelmez!

Affınıza sığınarak, konuyu naçizane kendimce yorumlayınca aslında tek bir noktaya odaklanıyorum. O da ilacın test yapılmadan ya da prospektüsünde de uyardığı üzere EKG kontrolü yapılmadan herkese kullanım için önerilmesi detayı. İşte bu detay akılları karıştırıyor ve ilk başta sorduğum soruyu getiriyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi doktor veya sağlık çalışanı değilim, sadece konunun aydınlanmasını isteyen ve insanların yanlış tedavi sebebiyle öldüklerine inanan herhangi biriyim.Umarım bu paylaştığım deneyimler birilerinin işine yarar da verilen ilaçları kullanmadan önce gerekli tetkiklerin yapılmasında ısrarcı olunur. Uygulanan tedavinin hayat kurtarıcı olması adına!

Sağlıklı günler diliyorum.

Gülcan PANDORA

Bir sonraki yazımda Türkiye’nin Sağlık Konusunda (ki birçok konu gibi) Sınıfta Kalışından bahsedeceğim. 

YORUMLAR (3)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Birgül diyorki:

    Sevgili Gülcan, öncelikle çok geçmiş olsun. Bende iki hafta önce korona oldum. İki hafta çektim. Çok aşırı derecede baş ağrısı vardı. Doktorumu aradım bana tavsiyesi bir parol ağrı kesici günde en fazla 8 tane olmak şartıyla ve eğler çok daralırsan arada ibobrofen almamdı.
    Başka ilaç vermiyorlar ve önermiyorlar da.
    Kalemine sağlık. Tekrar geçmiş olsun. 💐

  2. Talip diyorki:

    Ilaçlar hakkında yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Kovit olduğumda doktor bana da bu ilaçlardan birini verdi hem de günde 8 tane iç diyerek bir tanesini içmek bile beni mahvetmisti. İçmedim sonrakileri. Ne yapmak istediklerini bilmiyorum. Sonraki yazınızı merakla okuycam. Geçmiş olsun Gülcan hanım Allah şifa versin

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL