Köşe Yazıları

“Aile Dizimi”

“Aile Dizimi”

Şimdi, yazacaklarım kiminize deli saçması gelecektir buna eminim. Hatta, kısa süre öncesine dek bana da öyle geliyordu diyerek size itirafta bulunmamda fayda var. “Ne saçmalıyor bu insanlar?” diye düşündüğüm çok olmuştur. Bir grup insan toplanmış ailelerini diziyor, sonra da birbirlerine günah çıkarıyorlar. Hayır yani ismi Aile Dizimi ya, bundan sebep ailelerini diziyorlar tanımı oldukça oturuyor konuya.

Bir yandan bu eleştiriyi yaparken, diğer yandan: seansların planlanmış eylemler olduklarını da düşünmüyor değildim. Yani şöyle ki: Aile Dizimi oturumunu yöneten kişi/uzman olayı önceden tabii ki biliyor, temsilci olarak katılanlara da durumu izah ediyor ve temsilciler sıraları geldiğinde verilen rolleri bir güzel oynuyorlar… Benimle hemfikir binlerce kişi vardır eminim, ama gelin görün ki kazın ayağı öyle değilmiş… Kendimce hepsini açıklayacağım!

Bilenler bilir, bir dönem yaşam koçluğu yaptım ve o dönemlerde bu tür çalışmalar ile sıkça karşılaşmış, meraklanmış, fakat inadımdan, “inançsızlığımdan” daima uzak durmuştum.

Aralı bir kapıdan sessizce, çaktırmadan izledim durdum yıllarca. Ama ne var ki, saçmalık olduğunu düşünmem ağırlıktaydı. Neyse… Geçmişte genel olarak fikrim bu ve benzeri şekildeydi.

Aile Dizimi konusunu yıllar evvel kapatmıştım evet, fakat yakın zamanda izlediğim bir Netflix dizisi olan Zeytin Ağacı, birçok kişi gibi beni de yeniden PAT diye konunun içine çekti. Söylemeden geçemeyeceğim, dizideki abartı yanların farkında idim. Çünkü biliyorum ki Aile Dizimi seansından hemen sonrasında kimsenin hayatına aniden, ışıltılı sihirli bir değnek değmiyordu!

Bir iki video izleyip, birkaç makale okuduktan sonra Aile Dizimi yaptıran kişilerin yorumlarını takip etmeye başladım ki ne zaman bu kısma gelsem yine buz gibi soğumalarla beraber konuya olan inançsızlığın da verdiği etki ile ‘benlik değil’ deyip konuyu yine kapatır gibi olsam da bir yandan hem araştırmaya, hem takip etmeye devam ettim.

Yazarken uzatıyorum farkındayım, bu yüzden toparlamaya başlayayım artık.

Aile Dizimi konusunu sadece iki canımın içi arkadaşımla konuştum ve tesadüf bu ki; bir tanesi 2019 yılında deneyimlediğini (kendisinden konuyla ilgili detay istedim yazının ilerleyen kısımlarında okuyacaksınız), diğer arkadaşım Muzaffer Aslı ise sevdiği bir arkadaşının bu konuda uzman olduğunu belirtti ve sonra olaylar kendiliğinden gelişmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Aslı beni, Uzman Astrolog ve Yaşam Koçu Ayşegül Tuğba Bahtiyar isimli hanımefendinin yöneticiliğindeki bir WhatsApp grubuna davet etti. Gruba dahil oldum ve o akşam online olarak Zoom üzerinden bir seans olacağı bilgisi verildi şansıma. Heyecan ve merakla seansa katılmam gerektiğine karar verdim ve evet, katıldım. Aklımdan geçen izleyici olmak ve gözlem yapmak olsa da temsilci olarak seçilmiştim ve bir an panik olmadım dersem yalan olur. Ne yapacağım şimdi, ne yapmam gerekiyor, neyi nasıl hissedeceğim vs vs benzeri sorular flaş şekilde kafamda çakmaya başlamıştı. Kısa bir an sonra garip ama gerçek olayın sadece odaklanmak olduğunu fark etmiştim. “Odaklan, enerjiyi hisset… Sadece odaklan Gülcan!” Bunu kendime tekrar ettim bir kaç kez… Açıkçası başardığımı da düşünüyorum. Hem başardım, hem de çok şaşırmıştım… Hatta ertesi gün başka bir seansta ağzımı açık bırakan bir deneyimim dahi oldu ve bunu yüzeysel olarak elbette isim de vermeden elimden geldiğince anlatmak istiyorum sizlere.

X bir hanfendinin Aile Dizimi açılıyordu (teknik terimlerden dahi bihaberim) beni de babasını temsilen seçti seansta. İşte yine temsilci olmuştum… Seans esnasında, çalışmanın yöneticisi olan Ayşegül hanım her temsilciye sırasında sorduğu gibi bana da Aile Dizimi açtıran kişinin temsilcisine karşı ne hissettiğime dair benzeri sorular sorduğunda kişiye karşı oldukça uzak, soğuk ve umursamaz tarzda hislerimin olduğunu belirttim. Yani iletişim kurmak istemiyordum. Seansın sonunda üzücüdür ki: X hanfendinin maalesef babası ile bir konudan dolayı birbirlerine küstüklerini ve 3 ay sonrasında da babasının kendisine küs olarak vefat ettiğini öğrendim. (Bu kısım elbette çok acı, üzerine yorum yapmak çok zor) Ben tabii bunu duyunca inanılmaz derecede şaşırmıştım. O nasıl bir enerjidir ki yaşanmış hikayeyi bilmediğim halde seans esnasında ortaya çıktı?

İşte o an, beni hayatın hemen her evresinde zorlayan inadımda kırılmalar hissettim. Çok şey var ama “Şöyle ilginç, böyle ilginç,” diye anlatmaya başlarsam inanın sayfalar yetmez, fakat bunu deneyimlemenizi gerçek anlamda öneririm!

Hani yukarda 2019 yılında Aile Dizimi açılımı yaptıran arkadaşımdan bahsetmiştim ya, kendisinden konuyla ilgili fikirlerini bizlerle paylaşmasını istedim. Bakın neler söylemiş:

***

“Hep orada duran, bakmak ya da baksam da görmek istemediğim bir deneyimin parçası oldum. Aile dizimi seansı bittiğinde “Az önce ben ne yaşadım?” diye sordum kendi kendime. Başkalarının hiç bilmediğim hayatından bir figür olarak ayakta duruyor, hiç bilmediğim o figür olarak konuşuyordum. Benim için bir anlamı olmasa da deneyimine dahil olduğum kişiler için bir anlamı vardı sözlerimin! Birinin babası, birinin kardeşi, bir diğerinin çok enteresan gelecek ama yaşadığı ülke olarak vücut buldum o seansta. Seans sonunda kendi deneyimimin bir anlamı olmadığını düşünsem de birkaç ay içinde o deneyimin olaylar karşısındaki konumumu kavramama neden olmaya başladığını hissettim. Henüz aile dizimi deneyimini yaşayalı birkaç hafta olmuştu. Bir bayram sabahı annemin arayıp: “Niye gelmedin hala? Öğlen oldu, ne zaman geleceksin? Evin reisi sensin, ben seni baban yerine koydum!” cümlesi zihnimde şimşek çaktırdı. Anneme: “Ben kocan değilim, babam değilim. Ben senin çocuğunum. Diğer kardeşlerimden daha farklı bir sorumluluk yükleme bana. ‘Diğerkardeşlerimden farklı ve bir sorumluluk yükleme bana, lütfen,’ diyerek başladığım, yaşadığım deneyimi yaşama geçirme süreci suya düşen damlanın oluşturduğu dalgalar hâlinde büyüyerek tüm ailemi de etkisi altına aldı. Her şey aile dizimi ile parmak şıklatırcasına düzelmedi elbette. Bakış açımı değiştirmek, düşündüklerimi dile döküp, kırıcı olmaktan uzak düzgün bir şekilde ifade edebilmenin yollarını bulmam gerekiyordu. Bu süreci de psikolog eşliğinde terapilerle destekleyerek zamanla rayına oturtabildim. Tüm bunların ışığında söyleyebilirim ki; Yani bana göre yaşanması gereken tarifsiz bir deneyimdir aile dizimi.”

***

Sevgili arkadaşımın Aile Dizimi deneyimi oldukça etkileyici değil mi?

Peki, nedir Aile Dizimi?

Aile dizimi Alman terapist Bert Hellinger’in ürettiği bir sistemdir. 1990’larda çıktığından ikinci dünya savaşında ruhen zarar gören Alman askerlerinin ve Yahudilerin torunlarına, travmalarını çözmek için oldukça yardımcı olmuştur. Hatta aile dizimi öncelikle Almanya toplumu için tam zamanında ilaç gibi gelmiştir.

Aile diziminin ortaya çıkış hikayesi ise şöyle;

Alman bir terapist olan Bert Hellinger misyoner olarak Afrika’ya gidiyor. Orada şaman bir kabile olan Zulu’ların törenlerini izliyor ve ilgisini çekiyor. Ailenin ruhsal birikiminin yeni nesilleri etkilediğini görüyor. Bu bilgeliğe ABD’li Virginia Satir’in aile terapisi bilgeliğini de ekliyor. Başka bilgeliklerin de eklenmesiyle şekillenen yeni terapi düzeni “Family Constellation” yani “aile dizimi” veya “aile sergisi” olarak dünyaya yayılıyor.

Bireyin kendi dizilimini gruptaki diğer temsilcilerle açtırdığı terapi sistemi öyle başarılı oluyor ki Bert Hellinger’i Japonya’dan Meksika’ya tüm ülkeler çağırıyor. (Bu arada bireysel çalışma sistemi de yapılabiliyor.)

Bert Hellinger dünyadaki görevine 94 yaşına kadar devam ediyor. Hastanede yatarken bile dizim açtığı bilinen Bert Hellinger’in 2019’da dünyadaki görevi bitiyor.

Evet çıkış şekli de ne eksik, ne fazla aynen yukarıda belirttiğim gibi. “Sana göre Aile Dizimi nedir?” diye sorarsanız şayet tek kelime ile “ÇözümleNme” der susarım. Neyin, nasıl çözümlendiğini de fırsatı olan bence kendisi deneyimlemeli diye düşünüyorum. Bu hususta Ayşegül Tuğba Bahtiyar‘a gözü kapalı güvenebilirsiniz: Zira kendisinin aurası, enerjisi hem insana kendisini iyi hissettiriyor, hem de bilgisi ve tecrübesi alanında fark yaratıyor, net!

Bu arada iyi haber, Ayşegül Tuğba Bahtiyar’ın yönetiminde Aile Dizimi Açılım seansı siz kıymetli Etken Medya okurlarına yüzde 15 indirimli. Bu da bizden sizlere küçük bir jest. (Kendisine ulaşabileceğiniz linki aşağıda görebilirsiniz)

Bu konuda yazacaklarım şimdilik bu kadar, fakat deneyimledikce fikirlerimi sizlerle paylaşmaktan keyif alacağımı da belirtmek isterim. Yıllardır hem merak edip, hem de köşe bucak kaçtığım bu sistemin içine bir şekilde çekildiğim ya da itildiğim için inanılmaz mutluyum. Teşekkürler Muzaffer Aslı (Aslı’m), Teşekkürler Ayşegül Tuğba Bahtiyar… Ve teşekkürler ismini vermediğim, bizlerle yıllar önceki deneyimini paylaşan canım arkadaşım. Sizlere kocaman ❤️

Sağlıcakla…

Gülcan PANDORA 

Ayşegül Tuğba Bahtiyar Instagram

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL