Gündem

Ahmet Davutoğlu: Cumhurbaşkanı 2016’da alevi açılımını engelledi; ‘önüme gelirse imzalamam’ dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım 2016 seçimlerinden önce AKP seçim beyannamesine “Alevi açılımı” konusunun da girdiğini ancak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beyannameyi ‘önüme gelirse imzalamam’ diyerek engellediğini açıkladı.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Halk TV canlı yayınında Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayarak gündemi değerlendirdi. Davutoğlu, konuşmasının bir bölümünde EYT sorununun, muhalefetin baskısıyla iktidarın gündemine getirildiğini öne sürerek, “Bu pirim muhalefete aittir artık” yorumunu yaptı. Alevi açılımı konusunda da son dönemde cemevleri ziyaretinin gerçekleştiğine vurgu yapan Davutoğlu, alevi konusunun 1 Kasım 2016 seçimlerinde, seçim beyannamesine eklediğini ancak Erdoğan tarafından engellendiğini açıkladı. Davutoğlu, Erdoğan’ın ‘Beyanname önüme gelirse imzalamam’ dediğini aktardı.

Konu ile ilgili Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Alevi toplumumuzla ilgili yapılan açıklamalar, birtakım düzenlemeler. Peki yıllardır neden yapmadınız? Neden 2016’da her şey hazırken ve ben bunu hükümet programına, seçim beyannamesine koymuşken, Sayın Erdoğan bunu neden engelledi?

Alevi açılımını Sayın Erdoğan engelledi, çok açık, herkes bilir bunu. 1 Kasım seçimlerinde beyannamemizde vardı. Bütün Alevi derneklerini toplayarak ‘Ne istiyorsunuz’ diyerek, istişare ederek oraya koyduk bunları. 

Sonra da ilk 3 ayda vaatleri yerine getirdikten sonra reformlar için paketin içindeydi. 2016’nın yazında bu konuyu bitirecektik. Beyannameye koyduk, cumhurbaşkanından geçmesi lazım, yasal düzenleme. Nihayetinde cumhurbaşkanı imzasıyla geçecek bunların hepsi, ‘gelirse onaylamam’ dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Hayrettin Karaman hocanın da açık desteği vardı. Net olarak onların da desteğini alarak gittim, ortak toplantılar da yapıldı. Sünni kanaat önderlerinden herhangi bir engelleme de gelmedi.”

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Halk TV canlı yayınında Suat Toktaş’ın sorularını yanıtlayarak gündemi değerlendirdi. Davutoğlu, konuşmasının bir bölümünde EYT sorununun, muhalefetin baskısıyla iktidarın gündemine getirildiğini öne sürerek, “Bu pirim muhalefete aittir artık” yorumunu yaptı. Alevi açılımı konusunda da son dönemde cemevleri ziyaretinin gerçekleştiğine vurgu yapan Davutoğlu, alevi konusunun 1 Kasım 2016 seçimlerinde, seçim beyannamesine eklediğini ancak Erdoğan tarafından engellendiğini açıkladı. Davutoğlu, Erdoğan’ın ‘Beyanname önüme gelirse imzalamam’ dediğini aktardı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL