Dünya

ABD’nin ardından AB ve 4 ülkeden vatandaşlarına ‘Ukrayna’yı terk edin’ uyarısı

ABD’nin ardından AB ve 4 ülkeden vatandaşlarına ‘Ukrayna’yı terk edin’ uyarısı
Gökkuşağı Köşesi Banner

Avrupa Birliği de, Ukrayna’da bulunan birincil öncelikli olanlar haricindeki diplomatik personelinin ülkeden ayrılmalarını istedi

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından İsrail, Güney Kore, İngiltere ve Norveç, Ukrayna’daki vatandaşlarına bu ülkeden ayrılma çağrısı yaptı. Avrupa Birliği de (AB), Ukrayna’da bulunan birincil öncelikli olanlar haricindeki diplomatik personelinin ülkeden ayrılmalarını istedi.

Bu arada İsrail, Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon nedeniyle Kiev Büyükelçiliği’nde görevli personelin ailelerini tahliye etmeye başladığını duyurdu.

Güney Kore de Ukrayna’ya seyahat edilmemesini ve oradaki vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi.

Euronews’in haberine göre Ukrayna ve Rusya arasında artan gerilimle ilgili yapılan diplomatik görüşmelerden sonuç çıkmazken İsrail, Kiev’de bulunan diplomat yakınlarını tahliye kararı aldı. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘durumun kötüleşmesi’ nedeniyle Kiev Büyükelçiliği’nde çalışanların akrabalarının tahliye edildiği duyuruldu. Açıklamada, İsrail vatandaşlarına bu ülkeyi ziyaret etmemeleri ve ‘ülkedeki gerginlik alanlarından kaçınma’ çağrısı da yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL