Dünya Ekonomi

ABD Başkanı Biden, çip üretim yasasının uygulamaya konulması için kararname imzaladı

ABD Başkanı Biden, çip üretim yasasının uygulamaya konulması için kararname imzaladı

Yasa, 9 Ağustos’ta yine Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Başkanı Joe Biden, ülkedeki çip üretiminin ve bu konudaki bilimsel araştırmaların artırılması adına düzenlenen “CHIPS” yasasının uygulanmaya konulması için bir kararname imzaladı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, söz konusu kararname ile 16 kişiden oluşan uygulama konseyi kurulacak ve konseye Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politika Direktör Vekili Alondra Nelson eş başkanlık yapacak.

Biden’ın söz konusu yasaya ilişkin önceliklerine de işaret edilen kararnamede, ülke içindeki çip üretimine yapılacak 52 milyar dolarlık yatırımların denetlenmesi maddesi de yer alıyor.

Yasa, çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor

CHIPS ve Bilim Yasası 9 Ağustos’ta ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti. Yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik olan bu yasa, otomobilden elektroniğe kadar birçok sektörde üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor. Yasa ayrıca, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık desteğin yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için 4 yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor. (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL