Köşe Yazıları

JAWS 46 YAŞINDA

JAWS 46 YAŞINDA

Karşımızda kusursuz bir makine var, tam bir öğütücü. Bir evrim harikası. Bu makinenin tek yaptığı yüzmek, yemek ve küçük köpek balıkları üretmek. Hepsi bu.

Bu ay vizyona giren Old ya da Türkçesiyle Zamanda Tutsak’ı izlerken nedense aklıma fi tarihinde izlediğim bir film geldi. Ama işin en sinir bozucu tarafı, insanın aradıklarını bulamamasıydı. Filmin konusunu hayal meyal hatırlıyor olsam da bir türlü adı aklıma gelmiyordu. Keza, gelmedi de! Arama tarama çabalarım sonuç vermedi maalesef.

Ama ner var ki,  garip bir gelişme oldu ve  meçhul filmi ararken, neye niyet neye kısmet misali, çocukluk kâbusum Jaws ile karşılaştım.

Bir nehir gibi hızla akıp gidiyor ömür…

Doğrusu Jaws ile birlikte pek çok çocukluk anım da su yüzüne çıktı… Kimileri girift,  kimileri de  ilk günkü gibi tazeydi.

Bu yüzden olacak, bilmem kaç sene sonra filmi tekrar  izlerken  kâh güldüm, kâh hüzünlendim. Güldüm çünkü  Jaws denen köpek balığı, bir zamanlar bizim jenerasyona  korku dolu anlar yaşatmıştı. Deyim yerindeyse, korkularımız, şüphelerimize galabe çalmış,  denize girmeye korkar olmuştuk.  Hüzünledim çünkü, zaman, bir nehir gibi akıp gitmiş,  beni de ardı sıra sürüklemişti.

Şimdi gelelim filme…

Yönetmen koltuğunda  Steven Spielberg’ün oturduğu, baş rolde Roy Scheider, Richard Dreyfuss ve Robert Shaw’ın oynadığı Jaws,  Peter Benchley’in 1974 tarihli, çok satan romanından uyarlanmıştır.

Jaws için, Spielberg’ün film zincirinin alev çıkaran ilk halkasıdır diyebiliriz. Çünkü Steven Spielberg’ün üçüncü uzun metraj filmi olan Jaws (Denizin Dişleri), başta  Amerika Birleşik Devleti olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde büyük başarılar elde etti.  Öyle ki,  film, Peter Benchley’in başarısına nazire yaparcasına aynı anda  4500 sinemada birden gösterime girdi ve gişe başarısından dolayı Yeni Hollywood’un başlangıcı sayıldı adeta. Ardından farklı yönetmenlerce devam filmleri çekildi.

Bana kalırsa filmi bu denli başarılı kılan etmen, hiç kuşku yok ki Spielberg’ün aldığı riskti. Çünkü Spielberg, filmi tasavvur ettiği şekliyle seyirci ile buluşturabilmek için Jaws’ı Universal’ın su tanklarından mürekkep korunaklı setlerinden birinde değil, okyanusta çekmek istemiştir.  Ve böylece filmin çekimi, normal takvime göre üç kat daha uzun sürede ve planlanan bütçenin çok daha üstünde sonuçlanmıştır.  Mesela filmde Amity Island “Dostluk Adası” olarak  bildiğimiz hayali mekân  gerçekte Atlantik Okyanusu’nda bulunan Martha’s Vineyard adasıdır. Spielberg eleştirilere göğüs gererek film setini  bu şirin adaya kurmuştur. Bununla beraber aynı zamanda filmde  önemli katkısı bulunan bir diğer isim de yapım tasarımcısı Joe Alves’tir şüphesiz.

Çünkü Alves, yalnızc

a filmde kullanılan meşhur robot köpekbalıklarını yaratmakla kalmamış aynı zamanda çekimlerden önce hikayenin hazırlık aşamasında da Spielberg’le de birlikte çalışmıştır. Jaw 2 projesinde de yer alan Alves, Jaws 3-D’yi ise bizzat yönetmiştir.

Henüz Jaws’ı izlememiş olanlar için filmin konusuna kısaca değinecek olursak…

Yaz sezonunun açılmasına kısa bir süre kala, arkadaşlarıyla  birlikte adaya hafta sonu kaçamağı için gelen genç bir kız,  dev bir köpek balığının saldırısına uğrar. Bunun üzerine ertesi sabah, adadaki  görevine yeni başlayan polis şefi Martin Brody olayla ilgili raporunda genç kızın köpek balığı saldırısı sonucu öldüğünü yazar. Ama ne var ki,  başkanının ada turizmini önde tutan tavrı nedeniyle olay fazlaca su yüzüne çıkarılmaz. Yetkililer, konuyu gizlemeye çalışıp konu hakkında konuşmaktan kaçınırlar. Ancak dev köpek balığının saldırıları daha fazla  göz ardı edilemeyecek, baştan savılamayacak bir seviyeye ulaştığından köpek balığını yakalamak uğruna Amity Island’da kelimenin tam anlamıyla seferberlik başlatılır ve nitekim olaylar gelişir…

Son sözler…

Peter Benchley”in bir solukta okunan olağanüstü  gerilim romanı Jaws’ın Steven Spielberg tarafından muazzam bir şekilde beyaz perdeye aktarılması Jaws’ı dünya çapında bir fenomen haline getirdi. Öyle ki, bugün,  ismiyle müsemma bu dev köpek balığı için  Martha’s Vineyard adasında bir müze dahi  bulunmakta.

Zamanda geri gitmek için Jaws iyi bir tercih…

Halihazırda filmin 45. yılına özel olarak piyasaya sürülen ve üç saatlik ek görüntüler, setten daha önce görülmemiş fotoğraflar ve arşivde kalmış pek çok detayı içeren 4K Ultra HD Blu-ray versiyonunu da yayınlamışken Jaws’ı yeniden  keşfetmenin tam zamanıdır.

Gökhan KÜÇÜK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL