Köşe Yazıları

“Selam, Ben ÖTEKİ! Siz Kimlerdensiniz?”

“Selam, Ben ÖTEKİ! Siz Kimlerdensiniz?”
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Çölde su arasam ütü bulurum, Voltran’ı oluştursam götü olurum.”

Evet, girizgâh pesimizm kokan bir cümle ile oldu, üstelik biraz da terbiyesizce… Fakat yazık ki hem kendim, hem de sizler için renkli ve süslü cümleler kurmaya dair genel bir sıkıntı yaşıyorum epeydir, sebepsiz değil anlayacağınız saçmalamalar. Aksi halde inanın çok isterdim herkese fayda sağlayacak kelimelerle yazmayı ve okurun: yazının sonuna mutlu, mesut ulaşmasını… Belki bir sonraki sefer yapabilirim bunu kim bilir? Yalandan pembe masallar anlatırım size. Ütopya gezegeninde buluşuruz hepimiz, halay çekeriz, eğleniriz, hunimizi de takarız mis gibi…

Son bir-iki yıldır öyle bir rutinin içindeyim ki (çoğunuzda olduğuna inandığım gibi aslında) aynı günü tekrar edip duruyor gibiyim. Aynı hisler, aynı mücadele, aynı serzeniş, aynı can sıkıntısı, aynı dert, aynı tas, aynı hamam ve aynı uzun adamın uzaklaşmayan gölgesi altında.(!)

Sevimsiz bir zamanın döngüsünde sıkışıp kaldım. Konular aynı: ve konuşmalar. Bir arpa boyluk yolu kat ettirmeyen, aynı kişilerle yapılan aynı sohbetler, aynı cümle kalıpları.

Ana tema: Hayatın akıl/sır ermeyen pahası. Ucuz bir fahişenin saat başı fiyatını arttırması gibi ve arttırdıkça rağbet görüyor olması da cabası! 

“Ne olacak halimiz?”

“Ne zaman bitecek bu saçmalık?”

“Gider mi acaba?”

“Giderse ne olur?”

“Kalırsa ne olacak?” (Malum tek başkan) 

“A-aaa Kılıçdaroğlu faturasını ödeyememiş gördün mü? Kesmişler takkk diye elektriğini!” (Sanki adam ödeyemediği için kesildi elektriği? Anlamıyor bu insanlar işine gelmeyince direnişi de…) 

“Dün domates şu kadardı, şimdi olmuş ‘na’ bu kadar!”

“Ya salatalığa ne demeli?” 

“Hıyar Bey!” 

BLA BLA BLA

Görsel: Gülcan PANDORA

Özetle: “Halk’aten sıçtık… Öldük ama gömülmedik… Sürünüşe devam!”

Bakın, son zamanlarda dillere pelesenk olmuş cümleler kurdum gördünüz mü? Sıkılarak yazdım şu son birkaç satırı aslında. Çünkü yıldım bunları konuşmaktan da, yazmaktan da!

İki iş yapalım da birkaç kuruş kazanalım diye götümüzü yırtıyoruz bir yandan, bir yandan da bitmek tükenmek bilmeyen, üstelik de 24 saatte bir artan ama eksilmeyen ekonomik kaygılarla boğuşuyoruz. Anlayacağınız asla yetişemiyoruz. Hep bir tarafımız açık kalıyor.

Çok normal tabii serbest piyasanın hakim olduğu bir ülkede. Elma bir yerde 5, diğerinde 7 lira ise ve sen ederinden fazla satana “Hooop, noluyo lannn?” deyip de bunun önüne geçmiyorsan: ve zaten işine de geliyorsa bu senin, üstelik de tek sorumlusu sensen burada söylenecek tek şey kalıyor: “İmam osurursa, cemaat sıçar!

Yani bir yerde bir yanlış var, fakat ben o yanlışı çözemiyorum ne kadar beyin fırtınası yapsam da. Haa ama elbette, A Haber‘i izlerseniz hayat bir harika! Hem zenginiz, hem de hepimiz Müslüman (kendine)!… Mutlu olacak çok bahanemiz var… Görmesini bilene! Göremiyoruz, körüz, vatan hainiyiz! Kimliğimizde yazan “T.C. Vatandaşı” ibaresi anlam taşımıyor. Çünkü ‘Onlar’dan değiliz.

“ONLAR” ürkütücü değil mi? Onlar, biz!

Kendi ülkemizde ‘öteki’leriz biz. Başkalarıyız. Hak arıyoruz diye bölücüyüz. Hesap sorarsak suçluyuz! Bir kitlenin bakarken burun kıvırdıklarıyız. Hatta uzağa gitmeye gerek yok: Büyük aile çerçevesi içinde de böyle bu. Aynı genlere sahip olduğumuz, kendi topluluğumuz içinde de!

Yani sevgili okur yine sana katkısı olmayacak bir köşe yazısı ile çıktım karşına. İncir çekirdeğini doldurmaz belki ifadelerim, hiçbir işe yaramaz belki, fakat sussam bir dert, içimden geçeni yazsam başka bir dert. Sorsan suç, yazsan suç… “128” dersen suç gibi hani.

Toparlayacak olursam:

Yazık ki sen, seni koruyabilecek veya geçinemeyişini dert edecek bir hükümete sahip değilsin. Hatta sen bu hükümetin umurunda bile değilsin. Bundan sebep kendin koruyacaksın kendini. Hem bu ekonomik krizden, hem de örümcek tutmuş akla hizmet edengillerden! Bu adaletsiz savaşta hepimize bol şans diliyorum!

Ruh ve beden sağlığına dikkat et sevgili okur. Zira bu ülkenin ‘hiç’e yaramazısın sen!

“Sahi, 128 Milyar Dolar Nerede?”

Ve son olarak:

“Sana boynumuzu eğeriz sanma

Hakkımızı gelir alırız zorla

Saklayacak yüzün yok, yok

Rüyanda görsen inanma” 

***

Gülcan PANDORA

 

YORUMLAR (2)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Nakhar diyorki:

    Sıkılıp yarım bıraktığım yazılarımın devam etsem dönüşeceği haliyle birçok yönden örtüşüyor… ironinin dibini de sıyırdığı için insan, kafasını sıyırdığı gibi belki de bu yüzden çok sevdim… 🤫👍

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL